Słowo wstępne
Czy Bóg obraża się, gdy wątpimy?
Jeden z czeskich teologów, Tomáš Halík, w swojej książce Cierpliwość wobec Boga poruszył mnie pewną anegdotą. W latach 90. na…
Temat numeru
Polska – strefa wolna od katolicyzmu
Jesteśmy przyzwyczajeni, by myśleć o Polsce jako o kraju katolickim. Im dłużej jednak przyglądam się sytuacji w kraju, tym bardziej…
(Nie)życiowy Kościół?
„Dlaczego ludzie chodzą na mszę? Coś z tego mają?” – pyta księdza kobieta wyrzucona z pracy, której Pierwsza Komunia dziecka…
Dlaczego ludzie odchodzą od wiary w Boga?
Są ludzie, którzy odchodzą od wiary wskutek wydarzeń, które na zawsze zmieniają ich dotychczasową drogę życia, a Bóg nie jest…
Będąc młodym katechetą – refleksje starszych i młodszych
Praca katechety, bez względu na to, czy jest nim świecki, siostra zakonna czy ksiądz, uważana jest za łatwą i bezproblemową,…
Wiara
Po Namyśle: Czy można przegiąć z pokorą?
Czy pokora jest do pogodzenia z poczuciem własnej wartości? Czy może jednak pokorny człowiek powinien nieustannie umniejszać swoje zasługi i…
Karol de Foucauld – święty nieudacznik
27 maja ogarnęła mnie wielka radość. Watykan ogłosił, że Karol de Foucauld, z którym się zaprzyjaźniłem ponad piętnaście lat temu,…
Kultura
Hippisi i mistycy. Katolik patrzy na kontrkulturę
American beauty, czyli „amerykańska piękność” to nazwa dzikiej róży wyrastającej z surowej, nieprzyjaznej ziemi. To także tytuł albumu The Grateful…
Na kwarantannie w grze Hideo Kojimy
Opinia, że gry komputerowe są gorszym tekstem kultury vel niską, nieambitną rozrywką, powoli odchodzi do lamusa. Niedawno w Polsce This…
Społeczeństwo
Symbole – potrzeba czy przeżytek?
Kiedyś, w czasach studenckich, gdy byłem jeszcze człowiekiem młodym i… tylko młodym, na zajęciach o wdzięcznej nazwie poetyka intersemiotyczna omawialiśmy…
Czy zwyczajność jest bez sensu?
Czy ludzkie życie ma sens? Tak, wiem. Zadałem bardzo oklepane pytanie, na które wielu odpowiedziałoby, że jest nie tylko tandetne,…