To będzie dość oryginalna opowieść. Rozpoczęło się w lipcu 2017 roku, gdy młodzi katolicy związani ze środowiskami grup internetowych (głównie Jak będzie w Akapie – sekcja katolicka oraz Jak jest w katolicyzmie?) pomyśleli: Stwórzmy coś więcej! Zaczęło się od tworzenia testowego pisemka „Obserwator katolicki”, który przybrał później nazwę „Dwutygodnik Katoakap”. Pomysłodawcami inicjatywy byli ksiądz Dawid Tyborski i Dorota Szewczak. Redaktorem naczelnym dwutygodnika został Bartłomiej Wojnarowski, młody dziennikarz i politolog z Zamościa.

Z każdym dniem inicjatywa stawała się coraz bardziej „na serio”, a teksty publikowane na łamach dwutygodnika prezentowały coraz lepszą jakość. Po pięciu numerach dwutygodnika kadra podjęła decyzję, by zmienić format na miesięcznik. Wtedy też po konsultacjach przyjęto nazwę „Adeste” (której pomysłodawcą jest Jakub Śmietana; słowo pochodzi z łaciny i tłumaczone jest jako „Przybądźcie!”, znane m.in. z kolędy Adeste Fideles). W ten sposób chcieliśmy podkreślić swój dynamizm, zaangażowanie młodych ludzi w życie Kościoła, ale także odpowiedni kierunek – iść zawsze ku Chrystusowi. Pierwszy numer miesięcznika „Adeste” ukazał się 7 października.

Pismo już od samego początku wyróżnia się stylem okładek, których twórcą jest Tomasz Łukasik z celestusdesing.pl. Na pierwszej z nich ukazaliśmy Marcina Lutra zamalowującego ikonę Matki Bożej – w pięćsetlecie Reformacji. Kolejne okładki także odważnie zadawały pytania o świętość, miejsce Boga w świecie czy sens cierpienia.

Miesięcznik został ponadto sądownie zarejestrowany. 19 października 2017 roku pismo zostało wpisane do rejestru czasopism przez Sąd Okręgowy w Zamościu.

Obecnie rozwijamy dzieło miesięcznika, dla którego portal jest główną platformą promocyjną oraz szukamy nowych dróg i metod rozwoju dzieła Adeste, które w naszym zamierzeniu ma stać się platformą dyskusji młodych katolików z całej Polski.

Jeśli właśnie teraz czytasz te słowa i wspierasz nas – modlitwą, pomocą organizacyjną, zaangażowaniem i dobrym słowem, to wiedz, że razem z kadrą Adeste współtworzysz to wyjątkowe dzieło i decydujesz, czym ono ostatecznie się stanie.