adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
#tradilekcje

Uzdrawianie zdalne

W dobie zdalnej pracy i zdalnego nauczania coraz częściej relacje międzyludzkie rozpoczynają się od wciśnięcia przycisku: dołącz. Czt jest to możliwe w relacji z Bogiem?


23 stycznia 2022
III niedziela po Objawieniu, 2 klasy
Szaty zielone
Link do tekstów liturgicznych na dziś: KLIK

Kiedy rzymski centurion podszedł do Chrystusa na ulicach Kafarnaum, ryzykował utratę reputacji. Kto wie, kto był świadkiem tego, jak rzymski dygnitarz uniża się przed Jezusem w geście prośby. Może byli tam ludzie gotowi donieść na setnika?

Czy to było powodem tego, że gdy Jezus sam zaproponował, że przyjdzie do jego domu, setnik odmówił? Odmowę ubrał w słowa o swojej niegodności, słowa, których my po dziś używamy w liturgii: Domine non sum dignus.

Może było z tym wydarzeniem tak, jak podczas nauczania zdalnego, kiedy uczestnik mówi, że kamerka się popsuła. A ona była sprawna.

Tak jak uczestnicy zdalnego nauczania/konferencji, tak i setnik może wstydził się swojego domu. Bał się reakcji Jezusa na to, co tam zobaczy.

Czy to właśnie kierowało setnikiem? Trudno powiedzieć. Jednakże nawet ta potencjalnie niedoskonała sytuacja stała się dla naszego Pana okazją do okazania swojej uzdrawiającej mocy.

Zobacz też:   O codziennym deptaniu smoków

Nawet jeśli setnik nie był gotowy zaprosić Chrystusa do swojego miejsca zamieszkania, to uczynił choć tyle, że sam postawił się w Jego obecności. Dołączył do spotkania z Chrystusem.

Setnik dołączył w dość ostrożny sposób. Nie otworzył drzwi przed Chrystusem na oścież, lecz tylko je uchylił. To jednak wystarczyło.

Sądzę, że nie bez powodu w dzisiejszej kolekcie mszalnej słyszymy prośbę, aby Bóg wejrzał na naszą słabość i ułomność i wyciągnął prawicę w o obronie swego ludu. Tak jak kolekta zbiera modły ludu, tak zawiera zarazem jego niepewność w zbliżaniu się do Boga.

Setnik nieśmiałą prośbą był w stanie wyprosić u Jezusa łaskę uzdrowienia. My, często podobnie zawstydzeni przed Panem, miejmy tę samą ufność.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

O autorze

Salwatorianin, kapłan, student teologii; posługuje w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.
Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.