adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Nasz patronat

Teolog i muzykolog szuka odłamków lustra

Autorstwa William Holman Hunt - Nieznane, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=897229

Autorstwa William Holman Hunt - Nieznane, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=897229

O problemach z muzyką współczesną i dawną, jak również o trudnościach kultury współczesnej w ogóle, pisze w nowej książce Antonina Karpowicz-Zbińkowska.

„Muzyka stanowi zwierciadło, w którym odbijać się powinna harmonia całego stworzenia, rozumna natura ludzka a także Boski logos, a zatem również i – Logos. Jednak współcześnie muzyka jest w jakimś sensie zwierciadłem rozbitym na tysiąc kawałeczków. Z różnych względów nie możemy już podziwiać tego zwierciadła w pełnej krasie. Staliśmy się raczej piewcami dawnego, czasem może na poły mitycznego blasku czasu, kiedy było nienaruszone, a także zbieraczami porozrzucanych odłamków. Próbujemy z nich ułożyć choćby część całości, powodowani oczywistym pędem do poszukiwania piękna i z jego pomocą – Boga. Podświadomie bowiem odczytujemy ślady logosu odbite nawet w najmniejszych znalezionych okruchach tego lustra. Jak doszło do tego rozbicia i na czym ono polega? Czy jest szansa na poskładanie zwierciadła muzyki?”, pisze autorka.

Dlaczego warto sięgnąć po książkę Rozbite zwierciadło? Oddajmy głos dwóm cenionym publicystom, z wykształcenia doktorom filozofii.

Dariusz Karłowicz

„Znakomita książka Antoniny Karpowicz-Zbińkowskiej przypomina, że muzyka to rzecz zbyt ważna, by pozostawić ją stroniącym od filozofii muzykom i muzykologom. Wychodząc od klasycznej koncepcji muzyki jako zwierciadła próbującego uchwycić blask ukrytej harmonii, autorka ukazuje, co stało się, gdy w lustrze tym przejrzał się świat współczesny. Co zobaczył i dlaczego rozbił je w drzazgi? Czy tylko rozbite lustro odzwierciedla chaos, rozpad i amorficzność dzisiejszego ducha? Czy można je skleić, nie sklejając popękanego świata? Wspaniała, ciekawa, głęboka książka. Polecam ją nie tylko miłośnikom muzyki”.

Zobacz też:   Krzysztof Sokolovski: Aby duchowość i wiara to nie była całkowita prywatność

Paweł Milcarek

„Ta książka to nić Ariadny rozwijana w labiryncie nowożytnych dziejów muzyki, niezbędna dla każdego argonauty kultury. Myśl Autorki jest analitycznie giętka i nie próbuje przebijać prostych tuneli w skomplikowanych historiach – a przecież łączy wędrowca z początkiem sprzed wejścia do labiryntu, bez utraty pamięci w czarownych, ogrodowych załomach. Nić biegnie więc przez wiele »sal«, organizowanych niegdyś niczym całe światy wokół odłamków rozbitego zwierciadła – ale widzimy, że wszędzie chodzi o wybór pomiędzy początkiem i końcem muzyki: między dawno temu odkrywanym logosem muzyczności i niedawno wytwarzanym przemyślnym chaosem dźwięków. Na głębiach muzyki jest to alternatywa całej kultury, nieraz widoczna jak pęknięcie w poszczególnych dziełach mistrzów. Hej, wędrowcze, nić Ariadny jest tu, między tymi barwnymi okładkami!”.

O autorce

Antonina Karpowicz-Zbińkowska to doktor nauk teologicznych i muzykolog. Autorka książek Teologia muzyki w dialogach filozoficznych św. Augustyna (2013) i Zwierciadło muzyki (2016). Jest członkiem redakcji „Christianitas”. Interesuje się teologią i filozofią muzyki, szczególnie w ujęciu autorów antycznych, wczesnochrześcijańskich i kard. Josepha Ratzingera.

Książka Rozbite zwierciadło została wydana w 2021 roku w Krakowie przez Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec. Patronat nad książką objął m.in. miesięcznik „Adeste”. Więcej informacji na stronie wydawnictwa: tyniec.com.pl.
tyniec.com.pl; obraz z okładki – Pani z Shalott autorstwa Williama Holmana Hunta

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.