adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
#tradilekcje

Królestwo w rzeczach małych

Za zabicie smoka w dowolnej baśni można dostać tylko pół królestwa (i rękę królewny). Pan Jezus uczy nas dostrzegać pełnię królestwa niebieskiego w rzeczach niewielkich.

14 listopada 2021
VI niedziela po Objawieniu, 2 klasy
Szaty zielone
Link do tekstów liturgicznych na dziś: KLIK

Zwykło się podkreślać, że Pan Jezus w przypowieściach posługiwał się przykładami z życia codziennego, aby być zrozumianym przez słuchaczy. Obrazy ziarna, drzewa/krzewu czy zakwasu w mące miały ułatwiać jemu współczesnym zrozumienie prawdy o rzeczywistości ponadzmysłowej, jaką jest królestwo niebieskie.

Można tak jak najbardziej spoglądać, widzieć w Chrystusie sprawnego kaznodzieję, który znając swoich słuchaczy, pragnie być przez nich zrozumiany.

Jeśli jednak w Bogu dostrzegam nie tylko dobrego mówcę, lecz przede wszystkim Stworzyciela nieba i ziemi, możliwa staje się inna rzeczywistość. Sprawnie wygłoszona mowa Chrystusa służy objawieniu mi prawdy o królestwie niebieskim. Sprawnie stworzona rzeczywistość zawiera w sobie i objawia te prawdy.

Podobną intuicję miał św. Franciszek Salezy, który w skrzydłach ptaków rozłożonych podczas lotu widział celowo zawarty znak krzyża.

Bóg jest bowiem zdolny przemawiać do mnie nie tylko w słowach. Królestwo niebieskie i jego przyjście nie jest przecież jakimś dodatkiem do rzeczywistości. Jest częścią Bożego planu, który istniał od wieków i towarzyszył Bogu przy stwarzaniu świata.

Zobacz też:   Widać cel, teraz już z górki

Kiedy Chrystus spogląda na rzeczywistość, której jest autorem, widzi wpisane w naturę prawo; nie jest to jednak wyłącznie prawo natury. Jest to również prawo nowego nieba i nowej ziemi.

Być może warto, aby dzisiejsza liturgia słowa zachęciła nas do dostrzegania królestwa Bożego w małych codziennych rzeczach.

Warto, by rzeczywistość, w której żyjemy, była postrzegana jako na wskroś przeniknięta Bożymi pomysłami. Królestwo Boże przecież jest już pośród nas, wpisane w najdrobniejsze szczegóły życia.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

O autorze

Salwatorianin, kapłan, student teologii; posługuje w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.
Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.