adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Dostępne za darmo
finansowane przez czytelników

Wesprzyj
Niedzielne rozważania

Etatowe pastuchy, wstrząśnięty Pasterz i bilet do Energylandii

Napełnić kuferek złotem pochodzącym ze strzyżenia owieczek – to pragnienie niejednego religijnego guru. Pasterz z Nazaretu preferuje inną duchowość: karmić, zbierać i prowadzić. Gdzie? Na zielone pastwiska. Tam każda owca może być wreszcie offline.

Etatowe pastuchy

„Biada pasterzom, którzy prowadzą do zguby i rozpraszają owce z mojego pastwiska” (Jr 23, 1a).

Religijni hochsztaplerzy, miejcie się na baczności! Prorok Jeremiasz wystawia czerwoną kartkę całemu stronnictwu religijnych cwaniaków w pierwszym czytaniu szesnastej niedzieli zwykłej. Mówiąc gwarą zakopiańską: etatowe pastuchy odejdą do lamusa, a na ich miejsce Niebiański Baca ustanowi dobrych juhasów nad swoim stadem. Jeśli któryś z nich cię zranił, rozbił lub skrzywdził, możesz mieć pewność, że Pan zawsze weźmie w obronę swoje ukochane owieczki.

Wstrząśnięty Pasterz

„Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza” (Mk 6, 34b).

Litość Owczarza z Nazaretu nie jest tanią żałością i udawanym współczuciem telewizyjnych prezenterów. Pasterza porusza do głębi kondycja biednych człowieczątek. Uwikłani w wir własnych pożądliwości, oddani w niewolę audiowizualnych dyktatorów, błąkamy się, głodni sensów, jak ślepcy po pustyniach współczesnego świata. Dlatego rezygnując z własnego komfortu i odkładając na później niezbędny wypoczynek, wstrząśnięty Pasterz karmi nasze wygłodniałe umysły pokarmem prawdy.

Zobacz też:   Ja i Ojciec

Bilet do Energylandii

„Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco” (Mk 6, 31b).

Zmęczeni, zrezygnowani i przegrzani w życiowych igrzyskach potrzebujemy mocnego orzeźwienia i odpoczynku. Podobnie jak apostołowie wracający ze zwycięskiej kampanii przeciw imperium ciemności. Aby temu zaradzić, Dobry Pasterz każdemu z nas wręcza bilet do własnej Energylandii. Nie będzie to jednak małopolski park rozrywki, ale bezludne miejsca, samotnie i kaplice adoracji. Tylko Boża cisza ma wystarczające napięcie, aby naładować baterię ludzkiego serca.

Impresario z Nazaretu wysyła nas na wakacje all inclusive. Idź, rozłóż leżak w cieniu Jego krzyża i daj się orzeźwić bryzą Ducha Świętego. Anielscy kelnerzy przyniosą ci wyciśnięty na Golgocie koktajl nieśmiertelności. Pij dowoli! Wszystko zostało już opłacone.

Dzięki twojemu wsparciu
możemy rozwijać nasze dzieło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.