adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne rozważania

Etatowe pastuchy, wstrząśnięty Pasterz i bilet do Energylandii

Napełnić kuferek złotem pochodzącym ze strzyżenia owieczek – to pragnienie niejednego religijnego guru. Pasterz z Nazaretu preferuje inną duchowość: karmić, zbierać i prowadzić. Gdzie? Na zielone pastwiska. Tam każda owca może być wreszcie offline.

Etatowe pastuchy

„Biada pasterzom, którzy prowadzą do zguby i rozpraszają owce z mojego pastwiska” (Jr 23, 1a).

Religijni hochsztaplerzy, miejcie się na baczności! Prorok Jeremiasz wystawia czerwoną kartkę całemu stronnictwu religijnych cwaniaków w pierwszym czytaniu szesnastej niedzieli zwykłej. Mówiąc gwarą zakopiańską: etatowe pastuchy odejdą do lamusa, a na ich miejsce Niebiański Baca ustanowi dobrych juhasów nad swoim stadem. Jeśli któryś z nich cię zranił, rozbił lub skrzywdził, możesz mieć pewność, że Pan zawsze weźmie w obronę swoje ukochane owieczki.

Wstrząśnięty Pasterz

„Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza” (Mk 6, 34b).

Litość Owczarza z Nazaretu nie jest tanią żałością i udawanym współczuciem telewizyjnych prezenterów. Pasterza porusza do głębi kondycja biednych człowieczątek. Uwikłani w wir własnych pożądliwości, oddani w niewolę audiowizualnych dyktatorów, błąkamy się, głodni sensów, jak ślepcy po pustyniach współczesnego świata. Dlatego rezygnując z własnego komfortu i odkładając na później niezbędny wypoczynek, wstrząśnięty Pasterz karmi nasze wygłodniałe umysły pokarmem prawdy.

Zobacz też:   Naprawdę miłosierny ojciec?

Bilet do Energylandii

„Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco” (Mk 6, 31b).

Zmęczeni, zrezygnowani i przegrzani w życiowych igrzyskach potrzebujemy mocnego orzeźwienia i odpoczynku. Podobnie jak apostołowie wracający ze zwycięskiej kampanii przeciw imperium ciemności. Aby temu zaradzić, Dobry Pasterz każdemu z nas wręcza bilet do własnej Energylandii. Nie będzie to jednak małopolski park rozrywki, ale bezludne miejsca, samotnie i kaplice adoracji. Tylko Boża cisza ma wystarczające napięcie, aby naładować baterię ludzkiego serca.

Impresario z Nazaretu wysyła nas na wakacje all inclusive. Idź, rozłóż leżak w cieniu Jego krzyża i daj się orzeźwić bryzą Ducha Świętego. Anielscy kelnerzy przyniosą ci wyciśnięty na Golgocie koktajl nieśmiertelności. Pij dowoli! Wszystko zostało już opłacone.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.