adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne rozważania

Jak odbudować wspólnotę?

Nie jest łatwo odbudować wspólnotę po wydarzeniach Wielkiego Czwartku, Piątku i ciszy Wielkiej Soboty. Apostołowie przestraszeni siedzą pochowani „z obawy przed Żydami”. I nawet to podwójne przyjście do nich Jezusa mimo zamkniętych drzwi będzie niewystarczające. Przecież oni zaraz znowu się rozejdą do swoich zajęć sprzed powołania. Popłyną łowić ryby. I tam także spotkają Zmartwychwstałego Pana.

Sigla: Dz 5, 12-16; Ps 118 (117), 2-4. 22-24. 25-27a; Ap 1, 9-11a. 12-13. 17-19; J 20, 19-31

Budowa czy też odbudowa wspólnoty wierzących nie jest łatwym zadaniem. Sam Jezus po swoim przejściu ze śmierci do życia okazuje swoim uczniom wiele cierpliwości. Spotyka się z nimi wielokrotnie. Co więcej, daje bardzo namacalne dowody tego, że żyje. Pozwala Tomaszowi włożyć palec oraz rękę w swoje rany. Siada z nimi do stołu, łamie chleb, je to samo, co oni. Cierpliwość Jezusa staje się i dla nas dziś pewnym wzorem, że wspólnotę Kościoła buduje się na tym, co w tej właśnie chwili mamy. Idealnych warunków nie będzie nigdy. Każdy ma w tym Kościele swoje miejsce.

Zobacz też:   Słuchając Tradycji: w zdrowym ciele zdrowy duch?

Co ma spajać odtwarzaną wspólnotę uczniów, co ma jednoczyć rozwijający się Kościół, który właśnie w swojej różnorodności będzie musiał odnaleźć siłę i szansę na dalszy rozwój? Po pierwsze jest to błogosławieństwo pokoju, jakie Jezus zostawia Apostołom. Bez pokoju, jaki dać może tylko zmartwychwstanie, Kościół nie ma szans. Bez ciągłego poszukiwania pokoju, jaki daje Ewangelia, Kościół będzie potykał się o zwłoki Chrystusa na Golgocie. A te upadki będą bolesne.

Kolejną kwestią nierozerwalnie związaną z poprzednią jest dar Ducha Świętego, który „przekona świat o grzechu, sprawiedliwości i o sądzie” (J 16, 8). Zauważmy, to nie będzie sąd. To będzie przekonywanie. Duch Święty został dany Kościołowi, by odpuszczać grzechy, a tym, którzy jeszcze nie są dość przekonani, czasowo je zatrzymać.

To wszystko ma jeden cel. Abyśmy uwierzyli w Jezusa Chrystusa, Mesjasza, Syna Bożego i „abyśmy wierząc, życie mieli w imię Jego”.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.