adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Nasz patronat, Z życia Kościoła

Już w lipcu VI edycja warsztatów Ars Celebrandi!

Foto: Piotr Ulrich, Adeste ©

Kolejna, szósta edycja warsztatów liturgii tradycyjnej „Ars Celebrandi” będzie miała miejsce w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym w dniach 11-18 lipca bieżącego roku.

Cel wydarzenia

„Ars Celebrandi” to międzynarodowe warsztaty Liturgii Tradycyjnej (w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego). Jest ono organizowane przez Stowarzyszenie Una Voce Polonia. Obejmuje je co roku honorowym patronatem JE ks. bp Wiesław Mering, biskup włocławski. Odbywają się one w sanktuarium maryjnym prowadzonym przez Zgromadzenie Księży Marianów w Licheniu Starym. Ich cel to propagowanie Mszy Trydenckiej oraz przekazywanie wiedzy potrzebnej do jej godnego sprawowania. Wymaga to natomiast zaangażowania i kapłana, i wiernych.

To, co było święte dla wcześniejszych pokoleń, pozostaje wielkie i święte dla nas, i nie może nagle okazać się całkowicie zakazane, lub wręcz uznane za niegodziwe”

– słowa papieża Benedykta XVI stały się swoistym hasłem przewodnim warsztatów

Oferta wydarzenia jest bardzo bogata i dotyka wszystkich niemal sfer Liturgii. Uczestnikami są zarówno osoby konsekrowane jak i świeckie. Będą oni nabywali i szkolili swoje umiejętności w zakresie sprawowania świętych obrzędów (w przypadku kapłanów), posługi przy ołtarzu, jak i śpiewu kościelnego. Tak przekrojowy materiał warsztatów sprzyja późniejszemu tworzeniu nowych ośrodków tradycyjnej Liturgii oraz jej godnemu przygotowaniu wszystkich jej elementów.

Oferta

Warsztaty kapłańskie są prowadzone przez doświadczonych celebransów. Mają one na celu przygotowanie księży do sprawowania Mszy Świętej i innych sakramentów w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Dla chłopców i mężczyzn przeznaczone są także zajęcia dla ministrantów, w czasie których będą mogli nauczyć się nie tylko służby do Mszy świętej w tradycyjnym rycie. Nabędą także umiejętności i wiedzę potrzebne do posługi w czasie innych celebracji – m.in. godzin kanonicznych brewiarza, czy organizacji Triduum Paschalnego.

Zobacz też:   Ksiądz Bogusław Nadolski TChr nie żyje. Miał 85 lat

Organizatorzy oferują także szeroki wachlarz warsztatów muzycznych. Przede wszystkim należy tu wyróżnić zajęcia z zakresu śpiewu gregoriańskiego, który pozostaje pierwszym śpiewem w Kościele. Uczestnicy będą doskonalili swoją praktykę wykonawczą pod okiem wybitnych muzyków zaproszonych na warsztaty. Z dużym zainteresowaniem spotyka się również grupa przygotowująca tradycyjne polskie pieśni nabożne na poranne Msze ze śpiewem ludowym.

Na tegoroczną edycję „Ars Celebrandi” przyjadą uczestnicy nie tylko z Polski, ale także m.in. z Białorusi, Ukrainy, Estonii, Łotwy, Litwy, Niemiec, Szwecji, Szkocji i Austrii. Z racji na międzynarodowy charakter warsztatów, organizatorzy przewidzieli grupę z angielskim językiem wykładowym.

Liturgia

Wszystkie ćwiczenia mające miejsce na warsztatach byłyby bezcelowe bez ich praktycznego wykorzystania liturgicznego. Liturgia to w końcu źródło i szczyt życia Kościoła. Każdy kapłan ma możliwość sprawowania Mszy świętej trydenckiej w bloku Mszy porannych. Centralny punkt każdego dnia stanowi uroczysta Msza święta solenna z udziałem wszystkich uczestników. Oprócz celebracji Mszy Świętej odprawiane są także wybrane godziny kanoniczne brewiarza: Laudes, Nieszpory i Kompleta. Wszystkie Liturgie sprawowane są w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej specjalnie dostosowanym do potrzeb tradycyjnego rytu.

Foto: Piotr Ulrich, Adeste ©

Główną celebracją całych warsztatów Ars Celebrandi będzie uroczysta Msza Święta w rycie dominikańskim z asystą wyższą. Zostanie ona sprawowana w licheńskiej Bazylice Mniejszej 15 lipca o 13.40. Będzie to szczególna okazja do poznania własnego rytu Zakonu Kaznodziejskiego, który z racji obecności ojców dominikanów na warsztatach jest istotnym ich elementem.

Niezwykle radosną nowiną jest fakt, iż nasz Miesięcznik objął tegoroczną edycję warsztatów patronatem medialnym. Czekajcie na więcej interesujących materiałów!

Jeśli chcielibyście wziąć udział w Ars Celebrandi, lub dowiedzieć się więcej, wejdźcie na stronę internetową https://arscelebrandi.pl/

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.