adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Z życia Kościoła

Ksiądz Andrzej Komorowski nowym przełożonym generalnym FSSP

fssp.be

fssp.be

Ksiądz Andrzej Komorowski FSSP został wybrany 4. Przełożonym Generalnym Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra. Wyboru dokonano 9 lipca, podczas odbywającej się w Nebrasce (USA) Kapituły Generalnej. Polski duchowny zastąpi na stanowisku Amerykanina, John’ego Berga, który pełnił tę funkcję przez dwie kadencje (12 lat). 

Wyboru dokonano podczas Kapituły Generalnej, która odbywa się w dniach 3-18 lipca w seminarium Matki Bożej z Gaudalupe w Denton, Nebraska. W Kapitule wzięli udział m.in. przełożony generalny wraz z asystentami, przełożeni dystryktów, rektorzy seminariów duchownych Bractwa oraz kwestorzy.

 

Kapłan z doświadczeniem

Ks. Andrzej Komorowski urodził się w 1975 roku. Po studiach ekonomicznych w Poznaniu dołączył dołączył do Międzynarodowego Seminarium Świętego Piotra w Wigratzbad. Wyświęcony na księdza w czerwcu 2006 r. przez kard. Jorge Estéveza, pracował w różnych apostolatach Bractwa w Polsce, Belgii i Holandii.

W 2012 r. wybrano go jednym z asystentów generalnych Bractwa. Pełnił tę funkcję w Domu Generalnym Wspólnoty we Fryburgu (Szwajcaria), jednocześnie wypełniając obowiązki kwestora generalnego, opiekując się jednocześnie wspólnotą francuskojęzyczną w Szwajcarii. Pracował także w domu zakonnym w Namur (Belgia), gdzie pełnił funkcję ekonoma.

Teraz nowy generał Bractwa przeniesie się na Chemin du Schönberg 8 we Fryburgu  (Szwajcaria), gdzie rezyduje każdorazowy przełożony.

 

Modlitewne przygotowanie przed Kapitułą FSSP

Bractwo przygotowywało się do Kapituły przez specjalną nowennę, trwającą od 25 czerwca do 3 lipca. Przełożony skierował także list do członków Bractwa, w którym podkreślił historyczne znaczenie Kapituły:

W tych dniach podejmowane będą kluczowe decyzje, które będą nas prowadzić w ciągu najbliższych 6 lat. Delegaci Kapituły będą głosować na kandydatów, którzy będą zarządzać naszą Wspólnotą aż do następnych wyborów. Prawa szczegółowe, które określają, w jaki sposób nasz charyzmat założycielski jest przeżywany przez jego członków w codziennym życiu, będą również dyskutowane, a następnie odpowiednio ogłaszane. Na koniec delegaci Kapituły przedstawią kurs, który należy stosować w rozwoju Bractwa – zarówno duchowym, jak i materialnym – w ciągu najbliższych sześciu lat.

 

Zobacz też:   Internet 2.0, Kościół 1.1

///

Bractwo Świętego Piotra to zgromadzenie zrzeszające katolickich księży przywiązanych do tradycyjnej formy rytu rzymskiego. Zostało założone 18 lipca 1988 r. w opactwie cysterskim Hauterive w Szwajcarii. Kapłani zakładający to bractwo wywodzili się ze środowiska abpa Lefebvre’a. Gdy w 1988 r. Jan Paweł II uznał, że abp Lefebvre zaciągnął na siebie ekskomunikę wyświęcając biskupów bez mandatu Stolicy Apostolskiej, przyszli założyciele FSSP opuścili abpa Lefebvre’a. Z danych na kwiecień 2018 wynika, że Bractwo św. Piotra posiada 437 członków (w tym 272 kapłanów) oraz 5859 członków stowarzyszonych. Bractwo służy wiernym związanym z tradycyjną pobożnością w 239 miejsach na całym świecie (więcej TUTAJ).

źródło: fssp.com, fssp.org, fssp.be

ZOBACZ TAKŻE: MŁODZI I NADZWYCZAJNA FORMA RYTU RZYMSKIEGO. 11 LAT OBOWIĄZYWANIA SUMMORUM PONTIFICUM

 

 

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

O autorze

Redaktor Naczelny miesięcznika Adeste. Z wykształcenia politolog specjalizujący się w cyberbezpieczeństwie, z zawodu dziennikarz. Prywatnie melancholik lubiący dobrą muzykę, kubek ciepłej herbaty i spotkania z przyjaciółmi.
Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.