adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Wiara

Słuchając Tradycji: w zdrowym ciele zdrowy duch?

mozaika z bazyliki Sant’Apollinare Nuovo w Rawennie, VI wiek, anonim

„Czemuż źle myślicie w sercach waszych? Cóż łatwiej jest powiedzieć: Odpuszczają ci się grzechy, czy też: wstań a chodź?” (z Ewangelii).

18. niedziela po Zesłaniu

Link do tekstów – [KLIK]

Św. Augustyn, biskup Hippony, ojciec Kościoła

Na cóż dom ozdobiony marmurami i wyłożony płytami, gdy ojciec rodziny nie jest zdrowy? Cóż powiedziałem? Na cóż ciało zdrowe i nietknięte tam, gdzie duch choruje, a jest mieszkańcem tego ciała? […].

Konieczny jest lekarz, który przychodzi do chorób dusz. [Pan] chciał uzdrowić choroby ciała, aby okazać się Zbawicielem duszy, gdyż jest Stwórcą jednego i drugiego. Nie jest prawdą, że On jest Stwórcą duszy, a ciała nie.

Dlatego chciał upomnieć duszę, aby wnętrze zostało uzdrowione. Po to uzdrawiał ciało, by dusza w ciele była uważna i widząc działającego na zewnątrz Jezusa, zapragnęła, by zadziałał wewnątrz.

Cóż zdziałał Bóg? Uzdrowił z upływu krwi, uzdrowił trędowatego i paralityka. To wszystko są choroby duszy. Chromego i ślepego, bo utyka każdy, kto nie kroczy prosto po drodze życia, a ślepy jest ten, kto nie wierzy Bogu. Rozpustny cierpi na upływ krwi, a krętacz i kłamca jest pokryty plamami trądu. Potrzeba, aby wewnątrz uleczył Ten, który uzdrawiał to, co na zewnątrz. W tym celu, by zrodziło się pragnienie uzdrowienia wewnętrznego.

Zobacz też:   Niedzielne PeryKopy: Katolickie Hygge?

(Św. Augustyn, Kazanie 63/A, wygłoszone przed 405 r., fragmenty)

Prosimy Cię Panie, kieruj litościwie naszymi sercami, bez Ciebie bowiem nie możemy się Tobie podobać. Przez Pana…

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.