adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Wiara

Słuchając Tradycji: po owocach ich poznacie

"Uzdrowienie ślepego od urodzenia", El Greco, (około 1573 r.)

„Jan, usłyszawszy w więzieniu o dziełach Chrystusowych, wysłał dwóch uczniów swoich i powiedział Mu: »Tyś jest, który masz przyjść, czy też innego czekamy?«” (z Ewangelii).

Druga niedziela Adwentu

Link do tekstów na dziś: [KLIK]

Św. Augustyn, doktor i ojciec Kościoła:

„By przypadkiem ktoś nie powiedział: »Jan był wpierw dobry, ale Duch Święty go opuścił«, dlatego po ich odejściu Pan wygłosił pochwałę Jana. Po odejściu tych, których Jan wysłał, Chrystus pochwalił Jana.

O co więc chodzi w tej niejasnej sprawie? Niech oświeci to słońce, od którego ta lampa została zapalona. Właśnie to rozwiązanie jest rozwiązaniem oczywistym.

Jan miał swoich uczniów. Nie był jednak odrębnym, ale przygotowanym świadkiem. Trzeba było bowiem, aby taki właśnie zaświadczył o Chrystusie, który sam gromadził uczniów. Nawet mógłby mu pozazdrościć, skoro nie mógł Go widzieć. Tak więc uczniowie Jana, uważający swego mistrza za kogoś wielkiego, słyszeli od niego  świadectwo o Chrystusie i dziwili się. Mając umrzeć, chciał, by zostali przez Jezusa umocnieni. […]

»Idźcie i powiedzcie Mu, nie dlatego, że ja mam wątpliwości, ale abyście wy zostali pouczeni. Idźcie i powiedzcie Mu: usłyszycie od Niego samego to, co ja zwykłem głosić« […].

Zobacz też:   Synod Młodych: kard. Sarah przestrzegł przed rozmiękczaniem nauki Kościoła

Poszli i powiedzieli. W imieniu własnym, a nie Jana. Im też powiedział Chrystus: »Niewidomi widzą, głusi słyszą, chromi chodzą, trędowaci są oczyszczeni, ubogim głosi się dobrą nowinę«. Zobaczcie Mnie i rozpoznajcie. Zobaczcie czyny i rozpoznajcie Tego, kto jest ich autorem […]”.

Pobudź, Panie, serca nasze do gotowania dróg Jednorodzonemu Synowi Twemu, abyśmy dzięki Jego przyjściu mogli Ci służyć oczyszczoną duszą. Który z Tobą…

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.