adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne PeryKopy, Wiara

Niedzielne PeryKopy: Nie zawstydzę się na wieki.

Sigla:

1 Krl 17,10-16

Ps 146,6c-7.8-9a.9bc-10

Hbr 9,24-28

Mk 12,38-44

 

Kim jesteś? Uczniem? Studentem? Rodzicem? Mężem? Żoną? Biznesmenem? Dyrektorem? Nauczycielem? Sportowcem? Artystą? Blogerem? Żebrakiem? Sprzedawcą? Prawnikiem? Lekarzem?

Niezależnie od tego jakiej odpowiedzi udzieliłeś – żyjesz jakoś z dnia na dzień, radzisz sobie lepiej lub gorzej. Myśląc o przyszłości zapewne „widzisz” najbliższy tydzień, miesiąc, rok. Z grubsza wiesz, co Cię czeka, dzięki czemu możesz czuć się w miarę pewnie.

Uważaj, bo grozi Ci niebezpieczeństwo.

Obrazem człowieka, który ufa sobie bardziej niż Bogu, jest dziś faryzeusz. Stołuje się na ucztach, ewentualnie objada wdowy i sieroty – jakoś sobie radzi. Choć zna Boga w teorii, to w praktyce żyje tak, jakby Go nie potrzebował (ewentualnie dla zachowania pozoru pobożności i utrzymania wiarygodności). Tacy jak on „tym surowszy dostana wyrok”.

Jakże inną postawę reprezentują sobą te, które są… nikim. Wdowy w ówczesnym świecie były marginesem ubóstwa. Pierwsza napotkana dzisiaj wdowa pochodzi z Sarepty. Ma na utrzymaniu siebie oraz syna. Gdyby budowała tylko na sobie, stałoby się tak, jak mówi: „Właśnie zbieram kilka kawałków drewna i kiedy przyjdę, przyrządzę sobie i memu synowi strawę. Zjemy to, a potem pomrzemy”. Zaufała jednak słowu Bożemu wypowiedzianemu przez proroka. Pozwoliło jej to przeżyć znacznie dłużej. Dlaczego?

Zobacz też:   Opowiedz nam o swoim księdzu. Ruszamy z kontynuacją akcji „Tylko powiedz wszystkim”.

Pan „Ochrania sierotę i wdowę”. Pan jest zawsze przy tych, którzy są nikim. Dlatego właśnie tak ważne jest dla każdego z nas, abyśmy się stali nikim. Im mniej nas w nas, tym więcej miejsca robimy Bogu. Im mniej Ciebie w Tobie, tym więcej miejsca na Nieskończoność. Im mniej mnie we mnie, tym więcej miejsca dla Prawdy, Dobra i Piękna.

Zawierz swoje życie Bogu, tak jak to uczynił na krzyżu Jezus Chrystus, który był „raz jeden ofiarowany dla zgładzenia grzechów wielu”. Także dla zgładzenia Twoich grzechów.

Kim jesteś? Bądź nikim, a to pozwoli Ci być kimś. Na wieki…

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.