adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Okiem Naczelnego, Wiara

#4 Raport ze Spustoszonej Winnicy: Niszczący jedność mają być odsunięci!

Dziś rozważymy słowa Listu św. Pawła Apostoła do Galatów o tym, jak niszczący jedność muszą być odsunięci od wspólnot, którym szkodzą.

ROZWAŻANIE SŁOWA

A na tym, który sieje między wami zamęt, zaciąży wyrok potępienia, kimkolwiek by on był. Co do mnie zaś, bracia, jeśli nadal głoszę obrzezanie, to dlaczego w dalszym ciągu jestem prześladowany?  Przecież wtedy ustałoby zgorszenie krzyża.  Bodajby się do końca okaleczyli ci, którzy was podburzają. Wy zatem, bracia, powołani zostaliście do wolności. Tylko nie bierzcie tej wolności jako zachęty do hołdowania ciału, wręcz przeciwnie, miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie! Bo całe Prawo wypełnia się w tym jednym nakazie: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego.  A jeśli u was jeden drugiego kąsa i pożera, baczcie, byście się wzajemnie nie zjedli.

Ga 5, 10b-15

ROZMYŚLANIE

Często nasze wspólnoty dalekie są od doskonałości. Dalekie, to dość łagodne określenie. W wielu katolickich wspólnotach panuje prawo dżungli, nieraz brutalniejsze, niż w całym społeczeństwie. Ambicje, chęć górowania nad bliźnim zdolnościami, intelektem, zasługami powoduje, że ze stołu pokoju, z miejsc, gdzie chrześcijanie powinni czuć się bezpiecznie tworzą się strefy polowań. Na dobre imię, na godność, na pokój.

Zobacz też:   Słuchając Tradycji: psalmy jak zwierciadło

Sytuacja nie była inna także w pierwotnym Kościele. Święty Paweł w Liście do Galatów ostrzega przed tym, żeby chrześcijanie z pierwszych wspólnot nie pożarli się jak zwierzęta, chcąc zyskać nad drugim kontrolę.

Antidotum na zło w naszych środowiskach jest ukazanie go w świetle i prawda. Prawda powiedziana o tym, który podburza, niszczy jedność, rozbija wspólnotę. Na radykalne zło trzeba odpowiedzieć radykalnymi rozwiązaniami, wskazaniem winnego i odsunięciem go od wspólnoty.

By dzięki mocy Boga zniszczyć zło we wspólnocie, trzeba naświetlić go promieniami światła. Innej drogi nie ma.

 

MODLITWA

Jezu, Ty jestem Księciem Pokoju, zaprowadzającym jedność tam, gdzie panuje niezgoda i miłość tam, gdzie panuje nienawiść. Prosimy Cię, uzdolnij nasze serca do bezinteresownej miłości, byśmy budowali wspólnoty wolne od nienawiści, partykularnych interesów i niszczenia jedności.

Niech przyjdzie Twoje Królestwo, który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

O autorze

Redaktor Naczelny miesięcznika Adeste. Z wykształcenia politolog specjalizujący się w cyberbezpieczeństwie, z zawodu dziennikarz. Prywatnie melancholik lubiący dobrą muzykę, kubek ciepłej herbaty i spotkania z przyjaciółmi.
Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.