adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne rozważania

Błogosławiona rozrzutność

Jan van Eyck, "Adoracja Mistycznego Baranka" (fragment)

Wydaje się, że tematem przewodnim dzisiejszej Ewangelii jest rozrzutność Bożego majątku. A w zasadzie to, jak bardzo nie rozumiemy Bożego spojrzenia na człowieka.  

Sigla: Am 8, 4-7; Ps 113, 1-2. 4-6. 7-8; 1 Tm 2,v1-8; Łk 16, 1-13

Wszyscy jesteśmy obdarzeni Bożymi darami. Każdy z nas jest zarządcą we własnym życiu.

Ponosimy odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za to, co dzieje się w naszym życiu. Jak często sami gonimy za tym, żeby tylko się nie dzielić, żeby tylko nie dawać, żeby mieć więcej. Uważamy, że się nam należy, że taka ma być właściwa postawa wobec tego, co posiadamy. A tymczasem to właśnie jest nazywane marnowaniem Bożego majątku, skąpstwem, które zamyka nas nie tylko na drugiego człowieka, ale również na Boga.

Nie na tym polega pomnażanie Bożego majątku. Dlaczego nieuczciwy rządca został nagle pochwalony przez swojego pana? Oto, na czym polega rozrzutność tego, co nie jest naszą własnością, co zostało nam dane przez kogoś innego:

„Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: »Ile jesteś winien mojemu panu?«. Ten odpowiedział: »Sto beczek oliwy«. On mu rzekł: »Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt«. Następnie pytał drugiego: »A ty ile jesteś winien?«. Ten odrzekł: »Sto korców pszenicy«. Mówi mu: »Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt«”.

Zobacz też:   Smart Pakem, czyli nikt nie spodziewał się mobilnej inkwizycji

To, czego Bóg pragnie, to miłosierdzie. Miłosierdzie, które będzie przez nas przekazywane dalej w obfitości. Takiej rozrzutności Bóg właśnie chce, taka rozrzutność jest Mu miła. I to, co było niegodziwą mamoną, owocem naszego skąpstwa, staje się teraz narzędziem, dzięki któremu pozyskujemy sobie przyjaciół, „aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków”.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.