adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne rozważania

Na Bożą chwałę

Jaka powinna być właściwa motywacja naszych działań, naszej służby miłości drugiemu człowiekowi? Jezus daje wyraźną odpowiedź na to pytanie.

Sigla: Dz 14, 21b-27; Ps 145 (144), 8-9.10-11.12-13; Ap 21, 1-5a; J 13, 31-33a. 34-35

Dość tajemnicza jest dzisiejsza Ewangelia. Przecież dopiero co przeżywaliśmy zmartwychwstanie, a znowu wracamy do Wieczernika. Zobaczmy zatem szerszy kontekst, w jakim Jezus wypowiada te słowa. Chwilę wcześniej Judasz został wskazany jako ten, który zdradzi, a następnie wyszedł z uczty w ciemność nocy. Chrystus wie, co Go czeka. Moment jest zatem niezwykle intymny, pełen skupienia i niepewności. Sami apostołowie nie do końca wiedzą, co się właściwie dzieje. Nie do końca rozumieją, co ich mistrz ma na myśli.

A Pan w tych kilku zdaniach pokazuje nie tylko swoje motywacje, ale także kwintesencję życia chrześcijańskiego. Przywykliśmy do myślenia, że Jezus przyszedł na świat, aby nas zbawić, aby dać nam życie wieczne. I oczywiście jest to prawidłowe myślenie, któremu jednak brakuje czegoś ważnego, co wybije nas trochę z tego „zbawczego egoizmu”.

Zobacz też:   Ministerialne teki, chrzest bojowy i zakładnicy śmierci

„Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy”. I poszedł na krzyż.

Można mówić o nowym przykazaniu miłości, jakie chwilę później padło z Jego słów, ale bez tej perspektywy trudno będzie sprostać temu: „Po tym wszyscy poznają, że jesteście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali”. Ile rzeczy i spraw, jakich się podejmujemy w życiu, robimy na Bożą chwałę? Jestem przekonany, że właśnie taka perspektywa podejmowanych przez nas działań bardzo je uporządkuje i nada im właściwy kierunek. Niech to będzie zadanie dla nas wszystkich.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.