
Papież Paweł VI

fot. Wikimedia Commons
Papież Paweł VI to z pewnością najbardziej rozpoznawalny z grona wyniesionych do chwały ołtarzy w najbliższą niedzielę. Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini – bo tak brzmiało jego pełne imię i nazwisko – urodził się w 1897 r., a w wieku 23 lat przyjął święcenia kapłańskie. Studiował prawo kanoniczne, literaturę, dyplomację i filozofię, znał biegle kilka języków. Praktycznie od początku posługi kapłańskiej był związany z dyplomacją watykańską, a później watykańskim Sekretariatem Stanu. W 1952 r. odmówił promocji kardynalskiej, by w dwa lata później zostać arcybiskupem Mediolanu. W 1958 został ostatecznie mianowany kardynałem przez papieża Jana XXIII, z którym blisko współpracował podczas przygotowań i obrad Soboru Watykańskiego II. Po śmierci Jana XXIII (1963 r.) konklawe na jego następcę wybrało właśnie kard. Montiniego, który od tego czasu przyjął imię Pawła VI. Papież Paweł VI dokończył obrady soborowe, promulgując będące jego skutkiem dekrety i konstytucje. Wydał również nowy Mszał Rzymski i Brewiarz, wprowadzając do użycia liturgicznego języki narodowe. Szczególnie często przypominanym dziełem Pawła VI jest również encyklika Humanae Vitae, w której jednoznacznie potwierdził katolickie nauczanie na tematy związane z przekazywaniem życia, podsumowując m.in. w słowach:
Kościół nie da się nikomu prześcignąć w chwaleniu i zalecaniu korzystania z rozumu w działaniu, co człowieka jako rozumne stworzenie tak ściśle zespala z jego Stwórcą.
Humanae Vitae
Pontyfikat Pawła VI przypadł na trudne czasy przemian obyczajowych i rewolucji seksualnej, a ponadto był naznaczony realizowaniem posoborowych reform Kościoła. Papież zmarł w Castel Gandolfo w 1978 r. i został beatyfikowany w 2014 r. przez papieża Franciszka.
Więcej o bł. Pawle VI przeczytacie tutaj.