adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Bez kategorii, Z życia Kościoła

Watykan: Opublikowano konstytucję apostolską o Synodzie Biskupów

We wtorek, 18 września (z datą podpisania 15 września) Stolica Apostolska opublikowała podpisaną przez papieża Franciszka konstytucję apostolską ”Episcopalis communio”. Dokument wprowadza zmiany w działalność Synodu Biskupów, który zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego jest kolegialnym organem doradczym i znakiem więzi między biskupami świata a Biskupem Rzymu. Dokument o godzinie 11:00 podczas konferencji w Biurze Prasowym.

Konstytucja apostolska ”Episcopalis communio” składa się z sześciostronicowego wprowadzenia, podzielonego na dziesięć ponumerowanych sekcji i 27-punktowej części głównej.

Jedną z ważniejszych zmian, wprowadzonych przez konstytucję w pracy Synodu Biskupów jest znaczne powiększenie uprawnień sekretarza generalnego Synodu Biskupów oraz Sekretariatu Generalnego. Wcześniej Sekretariat pełnił rolę administracyjną i organizacyjną. Teraz Sekretariat Generalny w imieniu papieża będzie odpowiedzialny za prowadzenie obrad, opracowywanie i zatwierdzanie ostatecznych wersji dokumentów.

Co ważne, konstytucja podkreśla rolę Synodu Biskupów w nauczaniu wiary i moralności. W artykule  18 § 2 czytamy:

Jeśli Dokument Końcowy zostaje wyraźnie zaaprobowany przez Biskupa Rzymu, jego ostateczna wersja staje się częścią Magisterium zwyczajnego następcy Piotra. W tym przypadku Dokument Końcowy jest publikowany wraz z podpisem Biskupa Rzymskiego i podpisami Członków zgromadzenia.

Konstytucja utrzymuje dotychczasowy podział typów sesji Synodu:

  • sesje zwyczajne
  • sesje nadzwyczajne (dotyczące spraw bieżących)
  • sesje specjalne (dotyczące danych regionów)
Zobacz też:   Fotogaleria: Arena Młodych 2019

W artykule 1 § 3 możemy przeczytać jednak:

Jeśli Biskup Rzymu uzna to za stosowne, szczególnie ze względów ekumenicznych, może zwołać zgromadzenie synodalne na innych, ustalonych przez siebie zasadach.

Konstytucja apostolska wprowadza także instytucję Rady Sekretariatu Generalnego Synodu, która mieć głos doradczy w kwestii prowadzenia synodu, programu i zadań.

Oryginalny tekst (w języku włoskim) można pobrać TUTAJ

Synod Biskupów jako ciało doradcze i kolegialne zostało wprowadzone motu proprio ”Apostolica sollicitudo” Pawła VI 15 września 1965.

 

 

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

O autorze

Redaktor Naczelny miesięcznika Adeste. Z wykształcenia politolog specjalizujący się w cyberbezpieczeństwie, z zawodu dziennikarz. Prywatnie melancholik lubiący dobrą muzykę, kubek ciepłej herbaty i spotkania z przyjaciółmi.
Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.