adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
#tradilekcje

Tarcza czy dziurawy płot?

Mówią, że pióro jest potężniejsze od miecza. Samo w sobie pewnie nie. Liczy się słowo, które za pomocą tego pióra można przelać na papier; mądrość, która przetrwa każdą przemoc. Dziś do walki ze złem Kościół usposabia nas słowem Bożej mądrości.

6 marca 2022
1 Niedziela Wielkiego Postu, 1 klasy
Szaty fioletowe
Link do tekstów liturgicznych na dziś: KLIK

W dzisiejszej Ewangelii czytamy o kuszeniu Chrystusa na pustyni. Nasz Pan odpiera pokusy i ataki złego za pomocą Bożego słowa, które staje się dla niego niejako tarczą.

W dzisiejszym traktusie (w czasie przedpościa i postu zastępującym graduał) niemalże w całości słyszymy psalm 91(90), mówiący o Bożej opiece i obronie. Tym samym traktus oddaje swój obronny charakter.

Struktura traktusa, który został pozbawiony refrenu, wers następuje po wersie, przypomina tarczę zrobioną ze ściśle przylegających do siebie elementow. Bez szczelin, przez które mógłby zaatakować wróg.

Działanie złego ducha przedstawione w Ewangelii polegało właśnie na wyszukiwaniu szczelin, przez które mógłby się wślizgnąć do serca. Szatan kusi Jezusa dobrobytem, zapewnieniem bezpieczeństwa i władzą.

Zobacz też:   Zakochaj się w Wielkim Poście

Każdą pokusę Chrystus odparł mocą słowa (i mocą Słowa). Czas spędzony na pustyni daje szansę na wejrzenie w samego siebie, odkrycie swojej tożsamości, a także zobaczenie swoich słabych punktów, w które szatan spróbuje uderzyć.

Jakie są moje szczeliny? Co otwiera moją duszę na zło? Jakie pokusy przyjdą na mnie?

Na wojnę z szatanem Kościół wyposaża nas w tą samą broń, której użył nasz Pan. Szczelną tarczę, puklerz słowa. Ta tarcza ciągle powinna być przy nas, a nie tylko wówczas gdy cios przeciwnika już mknie w naszą stronę.

Jak szczelne jest moje życie modlitwy? Czy przypomina płot, którego sztachety ledwo zachodzą jedna na drugą? Co z moim wolnym czasem, szczeliną w modlitwie, czy wtedy właśnie nie rodzą się we mnie zarzewia grzechu?

Uszczelniajmy nasze życie duchowe. Nie klajstrem własnej roboty, lecz tarczą, którą jest słowo Boga.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

O autorze

Salwatorianin, kapłan, student teologii; posługuje w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.
Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.