adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne rozważania

Szukanie po omacku

A24, "Green Knight"

Święty Paweł w Liście do Kolosan pisze o szukaniu. Czego dotyczy to szukanie? Jak się ono objawia? Skąd wiemy, że mamy szukać? Na te pytania spróbujemy sobie chociaż po części odpowiedzieć.

Sigla: Koh 1, 2; 2, 21-23; Ps 90(89), 3-4. 5-6. 12-13. 14 i 17; Kol 3, 1-5. 9-11; Łk 12, 13-21

Hans Urs von Balthasar w jednym ze swoich rozważań zaznacza, że wszyscy ludzie szukają Boga. Dodaje również: „jest szukanie Tego, który nie został jeszcze znaleziony, i jest inne szukanie, które zaczyna się wtedy, kiedy się już znalazło”. To o tym drugim rodzaju szukania wspomina św. Paweł.

Czego mamy szukać? Czy „szukanie w górze” oznacza chodzenie ze stale zadartą głową? Przecież to grozi srogim upadkiem. Jak rozumieć dążenie do tego, co w górze, a nie do tego, co na ziemi? Co to znaczy, że nasze życie ukryte jest z Chrystusem w Bogu? To nie są proste pytania. Łatwo jest wypowiedzieć powyższą frazę, trudniej ją zrozumieć. Zwłaszcza gdy dostrzegamy, jak bardzo nasze życie kontrastuje z tym, o czym mówi św. Paweł. Gdy doświadczamy przytłaczającej codzienności, gdy każdego dnia walczymy o dobry byt dla siebie i swoich rodzin. Gdy doczesność przynosi ból i poczucie winy za popełnione błędy.

Zobacz też:   Jak odbudować wspólnotę?

Tymczasem szukanie tego, co w górze, paradoksalnie ma się odbywać właśnie tu, na ziemi, bo przecież „królestwo Boże pośród was jest” (Łk 17, 21). Dla nas, wierzących, którzy już teraz dostąpiliśmy zbawienia przez chrzest i zostaliśmy włączeni do wspólnoty świętych (mimo że trudno nam to pojąć, mając świadomość, jak słabymi ludźmi jesteśmy), szukanie w górze oznacza szukanie w drugim człowieku. To jest zbawcze wezwanie do miłości bliźniego. Bo tylko miłość jest w stanie otworzyć nam drogę do nieba.

Na koniec chciałbym jednak uzupełnić nieco listę Hansa Ursa von Balthasara. Szukają nie tylko ci, którzy jeszcze nie znaleźli, oraz ci, którzy znaleźli. Dziś wielu szuka ponownie, ponieważ kiedyś sami to zgubili lub zostało im to odebrane, wydarte przez tych, którzy powinni pomóc to pielęgnować. Lecz o tym rodzaju szukania może już innym razem.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.