adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Droga Światła 2023

Stacja VI: Zmartwychwstały Pan ukazuje się apostołom

K.: Kłaniamy się Tobie, Chryste, i błogosławimy Ciebie

W.: Żeś przez Paschę Swoją świat odkupić raczył.

„Jezus stanął pośród nich i rzekł do nich: Pokój wam! Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. […] A On rzekł: Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem” (Łk  24, 36-45).

Uczniowie wciąż nie mogą uwierzyć w to, co się stało z ich Mistrzem. Przez trzy lata Jezus przygotowywał ich na swoją śmierć i zmartwychwstanie, a w ich głowach jest tyle znaków zapytania. Czy to wszystko było możliwe? Jak to się stało? Co dalej? A On zaskakuje ich po raz kolejny. Przychodzi do swoich zalęknionych owieczek i mówi: „Pokój wam! Ja jestem!”. Przecież wierzą, że zmartwychwstał, bo niektórzy już Go spotkali. Są pełni radości. Ale gdzieś z tyłu głowy wciąż tkwi niepokój.

Nasze życie pełne jest takich znaków zapytania, zwłaszcza w trudnych momentach, kiedy pojawiają się ból, smutek czy niepewność. Niby wierzymy, że wszystko, co się dzieje, jest po coś, wszystko ma jakiś sens, a wciąż pytamy. Wciąż pozostajemy zalęknieni i zatrwożeni. Nie widzimy rozwiązania sytuacji, w której się znaleźliśmy, bo przysłonił nam je strach. Poczucie zagrożenia niszczy życie dzień po dniu, przeszkadza w realnej ocenie sytuacji.

Zobacz też:   Stacja V: Zmartwychwstały Pan objawia się uczniom przy łamaniu chleba

Nasza wiara nagle zostaje odcięta, bo patrzymy na życiowe zawirowania po ludzku. Zapominamy, że On patrzy inaczej. On potrafi najbardziej beznadziejną sytuację zmienić tak, żeby było lepiej – ale lepiej według Jego woli, nie według naszych planów.

Jezus przychodzi i mówi: „Pokój wam! Ja jestem!”, tak jakby chciał powiedzieć: „Cokolwiek się dzieje, jestem obok. Daję Ci mój pokój. Oddaj mi wszystkie swoje lęki i niepewności, bo tylko wtedy będziesz żył naprawdę, bez lęku”.

Jezu Zmartwychwstały, Ty wiesz, z czym się zmagam, Ty wiesz, jak krucha jest moja wiara i jak łatwo wpadam w otchłań beznadziei. Proszę Cię – zawsze wtedy, gdy targają mną lęk i niepewność, przyjdź ze swoim pokojem i uratuj moje rozdygotane serce.

K.: Raduj się i wesel, Panno Maryjo, Alleluja.

W.: Bo zmartwychwstał Pan prawdziwie, Alleluja.

Obraz: Chrystus ukazujący się uczniom, Muzeum Narodowe w Krakowie

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.