adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj

Rola rodzica i nauczyciela religii w przygotowaniu dziecka do Pierwszej Komunii Świętej

magazine cover

unsplash.com

Gdy zapytamy przeciętnego katolika, kto przygotowuje dziecko do Pierwszej Komunii Świętej, bez wahania odpowie, że katecheta czy ksiądz. Ludzie zapominają, że to rodzice są pierwszymi nauczycielami religii dla swoich dzieci oraz pierwszym środowiskiem wiary i że to właśnie na nich przede wszystkim spoczywa obowiązek przygotowania ich dziecka do Pierwszej Komunii Świętej.

Rola rodzica

Rodzina jest pierwszym środowiskiem wiary. Nupturienci podczas ceremonii ślubu w kościele odpowiadają „tak” na pytania księdza, czy m.in. chcą z miłością przyjąć i wychować po katolicku potomstwo. Podczas sakramentu chrztu świętego ksiądz przypomina rodzicom zobowiązanie katolickiego wychowania dziecka, czyli wychowania go w miłości do Boga i do drugiego człowieka, a także w wierze. To rodzice więc wychowują w wierze swoje dzieci. To rodzice pokazują im wiarę i Pana Boga świadectwem swojego życie. To rodzice uczą dziecko pierwszych modlitw. I to rodzice zaprowadzają swoje dzieci do kościoła na msze święte i inne nabożeństwa. Praktyka wiary w domu jest fundamentem religijnego życia każdego człowieka.

Rodzice niestety coraz bardziej o tym zapominają i cedują swoje obowiązki religijne na nauczycieli religii czy też księży. Bo według nich to właśnie oni mają przygotować ich dziecko do sakramentów, w tym do Pierwszej Komunii Świętej.

Jednakże Konferencja Episkopatu Polski przypomina, że rodzice aktywnie uczestniczą w przygotowaniu dziecka do tej uroczystości. Zadania rodziców w tej kwestii są następujące:

  1. wspólna modlitwa rodziców z dzieckiem i za dziecko,
  2. systematyczne uczestnictwo wraz z dzieckiem w niedzielnej i świątecznej mszy świętej,
  3. kierowanie się w życiu codziennym zasadami Dekalogu,
  4. rozmowy z dzieckiem na tematy podejmowane podczas katechez,
  5. pomoc w opanowaniu podstawowych modlitw i zrozumieniu niezbędnych treści związanych z sakramentem pokuty i Eucharystii,
  6. pomoc dziecku w rozwoju moralnym,
  7. codzienne świadectwo życia z wiary,
  8. wychowywanie do życia w prawdzie i miłości.
Zobacz też:   „Serce wielkie nam daj", czyli kilka słów o ks. Franciszku Blachnickim

Wyżej wymienione zadania rodziców ukazują wyraźnie, że to rodzice dają dziecku fundament wiary, na którym ono buduje swoje życie duchowe i relację z Panem Bogiem. To oni przygotowują w pierwszej kolejności dziecko do przyjmowania sakramentów, bo to rodzina jest pierwszym Kościołem dla dziecka.

Rola nauczyciela religii i parafii

Nauczyciel religii i parafia stanowią pomoc dla rodziców w zakresie przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej oraz innych sakramentów. Katecheci i księża wspierają rodziców w tych działaniach, pomagają dzieciom dawać świadectwo, tłumaczą im zagadnienia, których rodzice nie są w stanie wyjaśnić. To zatem swoista podpora dla rodziców. Nauczyciele religii i duszpasterze w parafii nadają przygotowaniem właściwy kierunek i przypominają o nim – o tym, że jest to przede wszystkim uroczystość religijna, w której centrum powinien być Pan Jezus, a nie przyjęcie czy prezenty.

Praktyka przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej

W coraz większej liczbie parafii w ramach przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej są organizowane spotkania formacyjne dla rodziców. Przypominają sobie oni na nich pewną niezbędną wiedzę religijną. Spotkania te nie mają być wykładami teologii, a odświeżeniem wiedzy o najważniejszych świętach, obchodach roku liturgicznego, o relacji z Panem Bogiem. Dzięki takim przygotowaniom rodzice mają okazję do formacji i do nawrócenia się, do odnowy relacji z Panem Bogiem. Pierwsza Komunia Święta dziecka to w rodzinie najważniejsza uroczystość religijna, która powinna zostawić ślad w sercu każdego z jej członków. To okazja do nawrócenia się, a także odświeżenia i pogłębienia relacji z Panem Bogiem. 

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

O autorze

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.