adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
#tradilekcje

Puste butelki

Kamienie wołać będą” . Tymi słowami nasz Pan wskazał, że nawet natura nieożywiona otrzyma głos, aby mogły wybrzmieć słowa, które muszą zostać wypowiedziane. Dla nas – niemych na wiele różnych sposobów – to prawda szczególnie pocieszająca.

20 marca 2022
III niedziela Wielkiego Postu, 1 klasy, stacja u św. Wawrzyńca za Murami
Szaty fioletowe
Link do tekstów liturgicznych na dziś: KLIK

Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii wyrzucił z pewnego człowieka złego ducha, a tym samym przywrócił mu zdolność mówienia.

Mogłoby się wydawać, że największym zagrożeniem dla mowy jest jej brak czy, dokładniej, niemożność artykułowania konkretnych fraz. Ale niekoniecznie tak jest. W dalszej części peryokopy usłyszymy, jak z ust świadków zdarzenia wydobywają się słowa oceny i krytyki. Choć mogą mówić, to ich mowa niesie ze sobą zło.

W lekcji z Listu do Efezjan Święty Paweł przestrzega słuchaczy przed mówcami, którzy pragną zwodzić innych „próżnymi słowy” (inanibus verbis). Próżnymi, czyli takimi, które wybrzmiewają fizycznie, ale nie niosą w sobie żadnej treści. Podobnie jak słowa krytyki świadków cudu dokonanego przez Chrystusa.

Zobacz też:   Kalendarz i figę

Słyszałem kiedyś przysłowie: „Puste butelki brzęczą najgłośniej”. Pusta butelka przewrócona na ziemię spowoduje większy hałas niż butelka wypełniona cieczą. Przysłowie mówi o człowieku, który potrafi zapełnić przestrzeń wypowiadanymi słowami, ale jednocześnie nie niosą one w sobie żadnej treści.

Najwiecej może mówić ten, kto ma najmniej do powiedzenia. „Duch niemy” niekoniecznie oznacza tego, który odbiera nam całkowicie zdolność mowy. Nieme mogą być słowa. Nieme, gdyż puste.

Wielki post to dobra okazja, by prosić naszego Pana o wypędzenie z nas owego niemego ducha. Mowa (która powinna być tak-tak; nie-nie) to zdolność do przekazywania prawdy, piękna i dobra, warto prosić, by każde nasze słowo było ich nośnikiem.

Jak ma do tego dojść? Wskazówkę zostawia nam w Ewangelii sam Chrystus. Mówi o „strzeżeniu usłyszanych słów Boga”. Serce, które nie jest puste, lecz wypełnione słowem Bożym, uzdalnia usta, by wypowiadały słowa wypełnione treścią.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

O autorze

Salwatorianin, kapłan, student teologii; posługuje w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.
Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.