adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
#tradilekcje

O codziennym deptaniu smoków

Czemu opakowania puzzli mają na okładce obrazek? Nie tylko w celu reklamowym. Układanka to rzecz skomplikowana – gubiąc poszczególne elementy, układając je nie w tych miejscach, co trzeba, narażamy się na zniechęcenie, dlatego musimy mieć przed oczyma jakiś cel, wizję tego, do czego dążymy. Z tego samego powodu dobrze byłoby, abyśmy u początku Wielkiego Postu wpatrywali się w obraz Chrystusa, to pomoże nam odpierać pokusy złego i nauczy nas, jak stawiać opór swoim codziennym pokusom – smokom, które mamy deptać.

21 lutego 2021
I niedziela Wielkiego Postu, 1 klasy
Szaty fioletowe
Link do tekstów liturgicznych na dzisiejszy dzień:
KLIK

Wielki Post jest czasem walki duchowej. Walki o pomnożenie dobra w naszej duszy – uzyskanie wielu Bożych łask. Jest to walka sług Bożych, jak nazywa nas św. Paweł w Liście do Koryntian, i jak każda walka niesie za sobą różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Bowiem tam, gdzie Bóg powołuje ludzi do dobrego dzieła, tam napotkają oni opór złego – pokusę. Ten trud dochodzenia do świętości przypomina jednak, że „dzieła Boże dojrzewają tylko w cieniu Krzyża” – jak mawiał o. Franciszek Jordan, założyciel salwatorianów.

Jedna ze specyficznych pokus, z którą spotyka się współczesny chrześcijanin, to pokusa zachowywania dobrego wizerunku, opisana na końcu dzisiejszej lekcji z Listu do Koryntian. Pragnąc przypodobać się światu, narażamy się na to, że na chrześcijaństwo zaczniemy patrzeć tylko tak jak on. Świat zaś będzie w nas widział zwodzicieli, tajemniczych, bliskich wymarciu, karanych przez los, smętnych, ubogich i nic niemających ludzi.  

Jest jednak zupełnie na odwrót. To, co dla świata wydaje się bezsensownym elementem układanki, niepotrzebnym współczesnemu człowiekowi (post, ofiarowanie cierpienia, czyste życie itp.), my postrzegamy jako cenne. Nawiązując do wspomnianego na początku obrazka puzzli, można by rzec, że tylko dzięki spoglądaniu na całość obrazu naszej drogi – w tym na to, czego doświadczył nasz Pan przed nami – zobaczymy sens, którego świat dostrzec nie może.

Zobacz też:   Boży udźwig

Inny obraz pokusy, przybierającej postać lęku prowadzącego do zniechęcenia, przedstawia dzisiejszy traktus. Psalm 91 mówi o wsparciu Boga, ukazując przy tym, w jakiej sytuacji ono przychodzi. Obraz pokonanych dziesiątek tysięcy towarzyszy/wojowników, padających na lewo i prawo od nas, wydaje się beznadziejny. Rodzi pytanie: kto w takim razie może dać radę, ostać się świętym, skoro tylu innym się nie udało? Pokusa ta uderza w lęk przed osamotnieniem, roztaczając wizję pewnej przegrany, zadaje pytanie: czy chcesz pozostać sam na polu walki o świętość?

Dalsza część psalmu wskazuje nam, że obraz owego pozornego osamotnienia rozwieje się, gdy tylko na całą sytuację spojrzymy oczyma wiary. Świat znowu nie dostrzeże zastępów aniołów, którzy są przy nas. Po ścieżkach, na których rzeczywiście leżą tysiące upadłych, my nie idziemy jako samotni szaleńcy, liczący na łut szczęścia. Idziemy wraz z miliardami miliardów duchów niebieskich, które za łaską Boga dopomagają nam w odpieraniu pokus – deptaniu smoków.

Kolejna pokusa, właściwa być może szczególnie ludziom współczesnym, to pokusa otwartości. Otwartość jako postawa gotowości do dialogu nie jest niczym złym, jednak pokusa otwartości nie dotyczy wysłuchania odmiennego punktu widzenia, z którym warto się zapoznać, ale nakłania nas do lekkomyślnego wstąpienia na niepewną, niekiedy zgubną duchową drogę.

Nasz Pan usłyszał od złego ducha na pustyni trzy rady. Nie informacje, ale rady właśnie. Miały one przekonać Go do działania sprzecznego z wolą Ojca. Swoimi odpowiedziami Pan Jezus wskazuje nam, kogo pragnie słuchać i od kogo przyjmować rady. Warto, patrząc na upór Jezusa, by miłować Ojca, zapragnąć takiego właśnie uporu dla siebie w tym czasie pokuty i z tym uporem codziennie deptać smoki.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

O autorze

Salwatorianin, kapłan, student teologii; posługuje w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.
Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.