adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne PeryKopy, Wiara

Niedzielne PeryKopy: Kto może pracować w niedzielę?

Am 6,1a.4-7

Ps 146 (145), 6c-7. 8-9a. 9b-10

1 Tm 6,11-16

Łk 16,19-31

               Raczej nie odkryję niczego nowego, jeśli powiem, że w społeczeństwie funkcjonują różne mity. Jedni wierzą w reptilian, inni w autyzm wywołany szczepionkami, kolejni w to, że mur chiński widać z kosmosu, jeszcze inni dali wiarę stwierdzeniu, że Boga nie ma, a pieniądze są najważniejsze.

               A ty? W co wierzysz? Co jest dla Ciebie ważniejsze: Bóg czy pieniądze?

               Nie odpowiadaj zbyt szybko. Nie chcę odpowiedzi „życzeniowej” ani wyidealizowanej. Tobie również powinno zależeć na tym, żeby poznać samego siebie takim, jaki jesteś naprawdę. Bezproblemowo możesz sprawdzić stan faktyczny, kiedy odpowiesz sobie na jedno, proste pytanie: Jak wygląda Twoja niedziela?

               Święty Paweł przypomina, „ażebyś zachował przykazanie nieskalane bez zarzutu aż do objawienia się naszego Pana, Jezusa Chrystusa”. Wśród przykazań mamy dwa szczególne, odnoszące się do niedzieli. Pierwsze, dane przez Boga na Synaju, nakazuje „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”. Drugie, wskazane przez Mistyczne Ciało Chrystusa, brzmi „W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy Świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych”.

               Świętujesz ten dzień? Spędzasz go z rodziną? Tego dnia traktujesz siebie tak, jak naprawdę na to zasługujesz, czyli jak dziecko Boga? Idziesz na basen, do kina, teatru, na koncert, dobry obiad do restauracji? Odwiedzasz najbliższych, przyjaciół? Odbudowujesz zaniedbane relacje? Dbasz właściwy kontakt z Bogiem? Spotykasz się z Nim na uroczystej, niedzielnej Eucharystii? Powstrzymujesz się od prac niekoniecznych? Odpoczywasz?

               Jeśli nie, to pomyśl, jak możesz to naprawić. Na szczególną uwagę zasługuje wątek pracy w niedzielę, bo to ona najbardziej wskazuje na to, czy Twoim Bogiem jest Pan czy już Mamona.

Zobacz też:   Słuchając Tradycji: obecny!

               Tu pojawia się pytanie o to, czym jest praca konieczna, czyli taka, którą można wykonywać w niedzielę i święta. Pracę konieczną wykonuje każdy, kto przyczyna się do godnego i bezpiecznego świętowania niedzieli przez bliźniego. Lekarz, ratownik, strażak, policjant czy wojskowy dba o Twoje bezpieczeństwo, więc jego praca jest godziwa i wykonując ją w niedzielę, nie popełnia grzechu. W ramach obchodzenia niedzieli i świąt, mieści się także pójście na basen, do teatru, kina lub restauracji. Pracownicy tych miejsc swoją pracą także nie sprzeciwiają się Bogu, bo w tym czasie służą bliźniemu. Podobnie ludzie pracujący w hotelach – przecież i w niedzielę trzeba obsłużyć podróżnego, więc i taka praca (choć uciążliwa i często zakłócająca dzień święty) przyczynia się raczej ku dobremu. Pracę konieczną wykonuje także ten, kto musi wykonać daną czynność danego dnia, jak przykładowo rolnik hodujący zwierzęta, który przecież musi je nakarmić.

               Sprzeciwia się Bogu człowiek, robiący w niedzielę coś, co można zrobić w jakikolwiek inny dzień. Zakupy na niedzielę można zrobić wcześniej, więc zarówno pracownik, jak i klient sklepu poważnie sprzeciwia się Bożej miłości, jeśli w ten sposób narusza świąteczny odpoczynek. Podobnie rolnicy uprawiający ziemię – nic się nie stanie, jeśli na ten jeden dzień nie wyjedziecie w pole pracować. Nie martwcie się, że przepadną wam marchewki, buraki czy pomidory, bo „Bóg wiary dochowuje na wieki”. Bądź posłuszny Bogu, a On pobłogosławi Twoim plonom i nic się nie zmarnuje.

               A teraz, po tej wnikliwej analizie, jak odpowiesz na pytanie? Twoim bogiem jest Pan, czy już Mamona?

               Boże, Ty przez przebaczenie i litość najpełniej okazujesz swoją wszechmoc, udzielaj nam nieustannie swojej łaski, abyśmy dążąc do obiecanego nam nieba, stali się uczestnikami szczęścia wiecznego. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.