adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Dostępne za darmo
finansowane przez czytelników

Wesprzyj
Niedzielne PeryKopy, Wiara

Niedzielne PeryKopy: Jak pokonać trudności?

Rdz 3,9-15.20

Ps 98,1-4

Rz 15,4–9

Łk 1,26-38

               Jeśli uważasz, że życie jest łatwe i nie niesie ze sobą żadnych trudności, to należysz do jednej z dwóch grup – ludzi o niezwykłym szczęściu albo ludzi głupich. Jednych i drugich jest relatywnie niewiele, więc prawdopodobnie w życiu napotykasz rozmaite przeciwności. Zastanów się, z czym teraz się borykasz. Pomyśl o swoich relacjach, o rodzinie, ostatniej sprzeczce w domu. Weź pod uwagę swoją pracę, szkołę, wszystkie trudy z nią związane. Przywołaj w myślach trudnego szefa, nazbyt wymagającego rodzica lub małżonka. Nie jest lekko, prawda?

               W dzisiejszej liturgii słowa spotykamy dwie kobiety w bardzo trudnych sytuacjach. Zastajemy Ewę w jej domu, w Edenie. Kobieta narodzona bez grzechu pierworodnego, znalazła się w świecie, który nagle musi się z tym grzechem zmagać.  Maryję również zastajemy w jej domu, w Nazarecie. Kobieta narodzona bez grzechu pierworodnego znajduje się w świecie, który zmaga się z tym grzechem od pradziejów. Maryja i Ewa są tak bardzo podobne do siebie nawzajem. Co je różni? Ich własne wybory. Jak zauważa abp. Fulton J. Sheen, Ewa odrzuciła słowo Boga, a przyjęła zwiastowanie szatana. Maryja odrzuciła grzech, a przyjęła zwiastowanie anioła.

               Ty również masz wybór. W każdej trudności swojego życia możesz pójść drogą Ewy lub drogą Maryi. Droga Maryi polega na miłości, zwróceniu się w pełnym zaufaniu do Boga. To postawa dziecka czującego się bezpiecznie w objęciach rodziców: Nie ważne co mnie dotyka i co staje mi naprzeciw – ja ufam Bogu, bo wiem, że chce dla mnie tego, co najlepsze. To postawa wyrażona w Pslamie 131: „Nie gonię za tym, co wielkie, albo co przerasta moje siły. Przeciwnie: wprowadziłem ład i spokój do mojej duszy. Jak niemowlę u swej matki, jak niemowlę – tak we mnie jest moja dusza. Izraelu, złóż w Panu nadzieję”

Zobacz też:   Kary za grzechy; historia i znaczenie odpustów

Wobec przeciwności możesz też wybrać drogę Ewy, zamknąć się na głos Boga, uznać Go za kłamcę; stwierdzić, że jest tyranem wymyślającym jakieś dziwne zasady i utrudniającym życie. Możesz się od Niego odwrócić i posłuchać uwodzicielskich podszeptów Złego. Możesz obrazić się na cały świat, znienawidzić Boga, ludzi i siebie. Jeśli dokonasz wyboru Ewy, nie zrobisz „na złość” Bogu, ale sobie. Odetniesz się od źródła pokoju i zdrowia. Doprowadzisz się do poważnego zniszczenia, czasami nawet i śmierci.

               Nawet w ciemności wyboru Ewy, wciąż świeci dla Ciebie promyczek nadziei. Właśnie w tym mroku pojawia się światło i możesz usłyszeć protoewangelię, pierwszą zapowiedź przyjścia Mesjasza: „Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę”. Nawet w największej ciemności grzechu i nijakości życia, Bóg wyciąga pomocną dłoń i obiecuje pokonać każde zło.

               Pozwól mu na to. Powiedz wraz z Maryją „niech mi się stanie według słowa Twego”, otwórz się na Jego łaskę i nigdy Go nie opuszczaj. Zobaczysz, jak mężnie zniesiesz wszystkie wichury.

               Boże, Ty przez Niepokalane Poczęcie Najświętszej Dziewicy przygotowałeś swojemu Synowi godne mieszkanie i na mocy zasług przewidzianej śmierci Chrystusa zachowałeś ją od wszelkiej zmazy, daj nam za Jej przyczyną dojść do Ciebie bez grzechu. Przez Chrystusa, Pana naszego.

אמן

Dzięki twojemu wsparciu
możemy rozwijać nasze dzieło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.