adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Nasz patronat, Z życia Kościoła

Niderlandy: powstał podcast na cześć Eucharystycznego Pana

YT screen Katedry w Haarlem

14 i 15 marca w ramach projektu Kodeks Occo międzynarodowy chór Ex Tempore miał wykonać w dwóch niderlandzkich kościołach koncerty na cześć Najświętszego Sakramentu. Choć z powodu epidemii koronawirusa odwołano publiczne wykonania, to nie zrezygnowano z inicjatywy – powstał wyjątkowy podcast, który pomoże w modlitwie i zadumie.

Przypomnijmy: miesięcznik „Adeste” już drugi rok z rzędu objął patronatem medialnym cykl koncertów, podczas których wykonane są śpiewy z Kodeksu Occo. To szesnastowieczne dzieło muzyki liturgicznej, w którym wychwalany jest Najświętszy Sakrament. Projekt koordynuje słynny kompozytor Marcel Peres, pod okiem którego międzynarodowy chór przygotowywał się przez ostatnie miesiące.

Inaczej, ale też pięknie

Pierwotny plan został pokrzyżowany przez epidemię koronawirusa. Jeszcze w środę, 11 marca, muzycy pracowali w zwyczajnym trybie, ale już następnego dnia niderlandzkie władze wprowadziły pierwsze restrykcje (zakaz zgromadzeń powyżej stu osób), natomiast 13 marca miejscowy episkopat zawiesił publiczne sprawowanie liturgii.

Wtedy stało się jasne, że koncerty nie będą mogły się odbyć z udziałem publiczności. Organizatorzy (Stowarzyszenie Brandsma) postanowili inaczej rozwiązać problem:

Brak publicznego koncertu nie rujnował naszego projektu, bo na koncertach poza kontekstem liturgicznym ta muzyka jest czasem wykonywana. Chodziło o to, żeby ją zaśpiewać dla Pana Boga. Rektor jezuitów ks. Ben Frie SI życzliwie się zgodził na naszą prośbę, a dodatkowo jezuici wpadli na wspaniały pomysł, żeby zrobić profesjonalne nagranie i wykorzystać je do opracowania podcastu, który posłuży do duchowego przejścia Cichej Procesji, skoro realna stała się niemożliwa – wyjaśnia Dominika Krupińska ze Stowarzyszenia Brandsma.

Podcast pomoże w duchowej podróży

W ten sposób holenderski Kościół w duchowy sposób przejdzie tak zwaną Stille Omgang – Milczącą Procesję, podczas której te śpiewy zwyczajowo są wykonywane. Mimo trudności, lud Niderlandów odda część Chrystusowi w sześćset siedemdziesiątą piątą rocznicę cudu eucharystycznego.

Zobacz też:   Podaruj swojemu dziecku najpiękniejszy prezent

Podcastu Kodeks Occo można wysłuchać TUTAJ.

Więcej o przygotowaniach do koncertu i całym projekcie pisaliśmy już w zapowiedzi.

Ponadto holenderscy jezuici, mimo braku fizycznej obecności ludu, 21 marca zorganizowali nabożeństwo transmitowane przez serwis YouTube. Nabożeństwu z katedry św. Bawona w Haarlem przewodniczył biskup Jan Hendriks.

Retransmisję mogą obejrzeć Państwo pod adresem:

https://youtu.be/VmECwhR2gGA

Wraz z holenderskim Kościołem, Stowarzyszeniem Brandsma oraz mediami zaangażowanymi w promocję inicjatywy zachęcamy do modlitwy za Niderlandy i cały świat w tym trudnym okresie.

Tekst powstał na podstawie materiałów prasowych przesłanych przez p. Dominikę Krupińską.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

O autorze

Redaktor Naczelny miesięcznika Adeste. Z wykształcenia politolog specjalizujący się w cyberbezpieczeństwie, z zawodu dziennikarz. Prywatnie melancholik lubiący dobrą muzykę, kubek ciepłej herbaty i spotkania z przyjaciółmi.
Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.