Już 14 i 15 marca chór „Ex Tempore” – międzynarodowy zespół śpiewaków wyśpiewa w dwóch niderlandzkich miastach chwałę Najświętszego Sakramentu. Koncerty w Heiloo i Amsterdamie wpiszą się w obchody 675. rocznicy cudu eucharystycznego w stolicy Niderlandów.
Pierwszy z koncertów odbędzie się 14 marca o godz. 19.15 w sanktuarium Matki Bożej Pomagającej w Potrzebie (Onze Lieve Vrouw ter Nood w kościele Bedevaartkapel) w Heiloo. Następnego dnia, w kościele św. Franciszka Ksawerego na Krijtbergu w Amsterdamie, śpiew muzyków towarzyszyć będzie mszy świętej o godz. 9.30. O 15.00 w tym samym miejscu przewidziany jest koncert.
Jak wyjaśnia dr Dominika Krupińska ze Stowarzyszenia „Brandsma” , miejsca koncertów nie są przypadkowe:
Piękny, zabytkowy kościół św. Franciszka Ksawerego na Krijtbergu znajduje się bardzo blisko dawnego sanktuarium Cudu i cieszy się dużą popularnością wśród wiernych i turystów. Sanktuarium Matki Bożej w Heiloo pod Amsterdamem jest z kolei dzisiaj jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych Holandii.
Dominika Krupińska
Międzynarodowo na chwałę Boga
Wszystkie koncerty wykona chór „Ex Tempore”. To międzynarodowy projekt, który tworzą amatorzy i profesjonaliści z Polski, Włoch, Portugalii, Francji, Litwy, Estonii, Węgier i Czech.
„Chorus ex Tempore” ma na celu wyszkolenie śpiewaków w zakresie czytania średniowiecznych rękopisów w ich oryginalnej notacji, zwłaszcza tych zawierających najrzadziej używany repertuar. W ciągu roku chórzyści spotykali się w cztero- i pięciodniowych sesjach, by zdobyć praktyczną wiedzę o sposobie zapisu melodii, niezbędną do ożywienia muzycznych skarbów konkretnej epoki.
Chórzystów prowadzi słynny Marcel Peres – francuski muzykolog, kompozytor i reżyser. W 2001 roku w dawnym opactwie w Moissac utworzył ośrodek CIRMA (Centre Itinérant de Recherche sur les Musiques Anciennes – Itinerant Centre for Early Music Research), którego ideą jest tworzenie muzycznej prezentacji wędrówek człowieka, jego sposobu myślenia oraz wiedzy w minionych stuleciach, jak i wspieranie rozwoju obustronnie wzbogacających interakcji między żywymi tradycjami a archeologią muzyczną.
Kodeks pełen mocy
W marcu tego roku zespół wokalny „Ex Tempore” przybędzie do
Amsterdamu, aby wykonać pochodzący z Kodeksu Occo repertuar ku czci Najświętszego Sakramentu. Przede wszystkim będzie on obejmował Missa Pange Lingua Josquina Despreza i inne skarby polifonii, z których część zachowała się tylko we wspomnianym kodeksie. Dzieło czeka w milczeniu na moment, kiedy będzie mogło znowu ożyć. Kodeks Occo ocalał z nieistniejącego już sanktuarium Amsterdamskiego Cudu, które do momentu zniszczenia w drugiej połowie XVI wieku rozsławiało to miasto w całej Europie.
Kodeks Occo powstał na początku XVI wieku w warsztacie Petrusa Alamiré, najwybitniejszego kaligrafa tamtych czasów. Zawiera skarby XV-wiecznej polifonii franko-flamandzkiej. Niektóre są znane i zostały skomponowane przez wielkich śpiewaków tamtej epoki (m.in. Isaaca, Moutona, Josquina Despreza); inne zaś są dziełem anonimowych kompozytorów.
Milcząca procesja
Koncerty międzynarodowego chóru „Ex Tempore” będą częścią uroczystych obchodów 675. rocznicy cudu eucharystycznego w Amsterdamie. W marcu 1345 roku Hostia, która została wrzucona do ognia, uniosła się z płomieni i pozostawała zawieszona przez kilka dni. Dokładnie w tym miejscu w XIV wieku zbudowano kościół Heilige Stede.
Podsumowując, cud wywarł na ówczesnych wielki wpływ i przyczynił się do powstania w Amsterdamie ważnego centrum religijnego. Nawet dzisiaj, dla uczczenia jego pamięci, co roku, w połowie marca, na amsterdamskim Starym Mieście formuje się liczna, milcząca procesja. Zaczyna się ona o północy i gromadzi tysiące ludzi.
W ramach jałmużny wielkopostnej warto wesprzeć pieniężnie realizację projektu i ożywianie pobożności eucharystycznej w Niderlandach. Adres zrzutki: zrzutka.pl/387ds8
Miesięcznik „Adeste” z dumą objął patronatem medialnym tegoroczne koncerty, odbywające się w ramach projektu Kodeksu Occo. Obecność na amsterdamskim koncercie potwierdził koadiutor diecezji, bp Jan Hendriks.
Opracowano na podstawie przesłanych materiałów prasowych.