adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne PeryKopy

Niedzielne PeryKopy: Kto mi pomoże pokonać pokusy?

fullofeyes

Sigla:

Rdz 2,7-9;3,1-7

Ps 51,3-4.5-6a.12-13.14 i 17

Rz 5,12-19

Mt 4,1-11

               Bardzo często w życiu bywa tak, że nie dostajemy tego, czegośmy się spodziewali. Przymierzasz buty: w sklepie wszystko super, wygodne, miękkie. Przejdziesz parę kilometrów: gniotą, uwierają, nie nadają się do chodzenia. Zamawiasz jedzenie w restauracji: na talerzu wygląda pięknie, ale niech zdarzy się jeden zepsuty składnik potrawy, a następnych kilka godzin minie Ci nieprzyjemnie. Nie lubimy takich sytuacji. Po czymś podobnym szybko tracimy zaufanie do lokalu, producenta, marki. Robimy wszystko, by się już więcej nie dać nabrać. Jak to jest, że w sferze materialnej potrafimy o siebie zadbać, a w duchowej już nie? Jak to jest, że wciąż dajemy się oszukać naszemu największemu wrogowi?

               Szatan jest mistrzem manipulacji, wzorcowym dyplomatą, ajentem piekła. Każdą, nawet najgorszą rzecz jest w stanie opakować tak smakowicie, tak pięknie, tak kusząco. Jest w stanie wmówić Ci każdą głupotę, a Ty w to uwierzysz. Posunie się nawet do tego, by bawić się słowami samego Boga.

               Przekonuje nas, że Bóg jest opresyjnym dyktatorem. Już nie posługuje się do tego zakazem z Edenu, ale przykazaniami, danymi tak naprawdę po to, by nas chronić. Mówi: zobacz, Bóg zabrania Ci wolności, odmawia odrobiny przyjemności, zabrania korzystania z własnego ciała, nie pozwala zabić niechcianego owocu grzechu, Bóg jest tyranem. Szatan próbuje Ci wmówić, że grzech sprzyja zdobywaniu wiedzy. Mówi: Kościół to ciemnogród i zabobon. Nie słuchaj tych wsteczniaków, uwolnij się od nich, uwolnij się od Boga! Diabeł to istny geniusz uwodzenia.

               Diabeł to geniusz? Diabeł to głupiec.

               Dzisiaj szczególnie możemy zobaczyć, że trochę się zagalopował. Nie zorientował się kogo ma przed sobą. Zaczął kusić Boga. Kusił Go tak, jak nas – przekonująco, rzeczowo, racjonalnie. Odczuwasz pragnienia? Pożądasz czegoś? Jesteś na głodzie? Ulżyj sobie, przecież masz taką możliwość. Pozwól sobie na nadużycia władzy, pójdź drogą na skróty, wystaw Boga na próbę – jeśli jest tak wspaniały, jak twierdzi, z pewnością Ci pomoże.

               Wszystko to brzmi ładnie i mądrze, dopóki uczciwie nie skonfrontuje się tego z prawdą. Każda pokusa została odparta przez Jezusa Chrystusa – Prawdę, Drogę i Życie.

Zobacz też:   Być jak Bóg

               Dlatego w chwili słabości i w pokusie proś Boga o pomoc. Przy najlżejszym powiewie głupich myśli i naleganiach ze strony Złego uciekaj do Jezusa. On Ci pomoże. Po prostu trzymaj się Go i nie puszczaj. Trwaj przy Nim aż do łez, aż do bólu, aż do samego końca. Nie mów sobie „nie dam rady”, ale powiedz „Z Chrystusem mogę wszystko”. Nie tylko powiedz, ale i uwierz w to – uwierz, że Bóg jest większy, niż Twoja słabość. „Jeżeli bowiem przez przestępstwo jednego śmierć zakrólowała z powodu jego jednego, o ileż bardziej ci, którzy otrzymują obfitość łaski i daru sprawiedliwości, królować będą w życiu z powodu Jednego – Jezusa Chrystusa”. Twoje zwycięstwo nad pokusą jest możliwe z powodu Jego Jednego – Mesjasza, Odkupiciela.

               Wielki post to trudny czas. Jest okresem walki o oczyszczenie duszy i zbliżenie się do Boga. Uwierz w moc Słowa Bożego i staraj się je dobrze poznać. Wtedy Szatan nie użyje go już tak łatwo i nie zmanipuluje. Musisz się dobrze przygotować, bo w nadchodzącym czasie spodziewaj się silniejszych ataków ze strony Złego i… bądź za nie wdzięczny. Św. Augustyn poucza: „Życie bowiem nasze w tym pielgrzymowaniu nie może trwać bez pokusy, ponieważ właśnie postęp duchowy dokonuje się przez pokusy. Ten, kto nie jest kuszony, nie może siebie poznać. Nikt też nie potrafi osiągnąć wieńca chwały bez uprzedniego zwycięstwa. Zwycięstwo zaś odnosi się przez walkę, a walczyć można jedynie wówczas, gdy się stanie w obliczu pokus i nieprzyjaciela (…) Tak, Chrystus był kuszony przez diabła! W Chrystusie bowiem Ty byłeś kuszony, ponieważ On wziął od ciebie ciało, a tobie dał od siebie swoje zbawienie (…) Jeśli w Nim jesteśmy kuszeni, to i w Nim przezwyciężyliśmy diabła”.

               Pamiętaj: w pokusach się nie poddawaj, stań mocno na nogach, wyprostowany, dumny. Chwyć oburącz miecz Słowa Bożego, oprzyj się o skałę, którą jest Chrystus i walcz. Walcz do końca. Razem z Jezusem pokonasz każdą słabość.

               Wszechmogący Boże, spraw, abyśmy przez doroczne ćwiczenia wielkopostne postępowali w rozumieniu tajemnicy Chrystusa i dzięki Jego łasce prowadzili święte życie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

אמן

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.