adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Kultura

Warsztaty śpiewu najpiękniejszych utworów XVI-wiecznej katolickiej muzyki liturgicznej w Krakowie

W dniach 14-17 marca w zabytkowych krakowskiego klasztoru ojców dominikanów odbędą się warsztaty śpiewu XVI-wiecznej muzyki liturgicznej z sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Amsterdamie. Poprowadzi je jeden z najlepszych znawców kościelnej muzyki tej epoki, francuski śpiewak, organista i kompozytor Marcel Pérès, który przywracaniem do życia zapomnianej muzyki katolickiego średniowiecza i renesansu zajmuje się już od prawie 40 lat. Program obejmuje utwory zarówno polifoniczne, jak i chorałowe.

Przed rewolucją protestancką, która niemal doszczętnie wyniszczyła skarby sztuki i kultury religijnej w Amsterdamie, miasto to było jednym z najważniejszych sanktuariów eucharystycznych Zachodniej Europy. Kaplicę z Cudowną Hostią, która dwukrotnie bez szkody przetrwała ogień, nawiedzały liczne grupy pielgrzymów przybywających z wielu krajów Muzyki, której słuchali na nabożeństwach, teraz po 500 latach będą mogli poznać uczestnicy krakowskich warsztatów. Rękopis z tymi utworami, tzw. kodeks Occo, ocalał jako jedyny przedmiot z kaplicy Cudownej Hostii dzięki temu, że przez 400 lat ukrywali go potomkowie rodziny, która go ufundowała, a potem ukryła przed protestantami. Świat muzyczny dowiedział się o jego istnieniu dopiero pół wieku temu. W Polsce ta muzyka może zabrzmieć dopiero teraz. Utwory te nadal mogą być wykonywane podczas katolickich liturgii i przywrócenie ich do kultu Bożego jest nadrzędnym celem organizatorów warsztatów: Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego i Stowarzyszenia Brandsma.

„Zawsze marzyłem, żeby Tantum ergo z kodeksu Occo stało się niby lejtmotywem – płomiennym hymnem odrodzenia kultu eucharystycznego” – podkreśla Marcel Pérès.

Artysta pamięta z dzieciństwa liturgię katolicką sprzed reformy Pawła VI i poprzez swoją pracę stara się przywracać do życia skarby dawnej katolickiej muzyki liturgicznej, uważając, że może to pomóc w zatrzymaniu dechrystianizacji świata zachodniego.

Zobacz też:   Czy znasz polskie kościoły? Cz. 1 - Architektura romańska

Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą poznać tę wyjątkową muzykę oraz podnieść swoje umiejętności śpiewacze pod kierunkiem Marcela Pérèsa.
Zapisy w formularzu internetowym: https://liturgia.dominikanie.pl/zapisy/warsztaty/occo/
Koszt warsztatów: 300 zł. Początek 14 marca o 18.00, koniec 17 marca ok. 15.00.

Więcej informacji: http://www.liturgia.dominikanie.pl/warsztaty_kodeks_occo,82.html
e-mail: [email protected], tel. (+48) 783 783 611

Zdjęcie w treści artykule: Julia Piwakowska

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.