adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne PeryKopy

Niedzielne PeryKopy: Czy Jezus jest czarodziejem?

Kadr z filmu "Hobbit"

Sigla:

1 Sm 16, 1b. 6-7. 10-13

Ps 23 (22), 1b-3a. 3b-4. 5. 6

Ef 5, 8-14

J 9, 1-41

               Siedzimy w domach, oglądamy telewizję, przeglądamy Internet. Widzimy straszną sytuację ludzi na całym świecie. Niektórym na usta ciśnie się pytanie: “Rabbi, kto zgrzeszył, że nas to spotyka?”, a Jezus odpowiada: „stało się tak, aby się objawiły sprawy Boże”.

               Co objawia się nam w obecnej sytuacji? Z całą pewnością można zauważyć, że wiele osób ujawniło swoje bliskie relacje z niewiastą opisaną w dziewiątym rozdziale Księgi Przysłów. O zgrozo, nie z tą, która zbudowała sobie dom i wyciosała siedem kolumn, lecz ich bliską przyjaciółką okazała się być siedząca przy bramie swego domu, na tronie, na wyżynach w mieście.

               Są tacy, którzy zaczynają głosić nadejście końca świata, obwołują koniec czasu miłosierdzia, a początek okresu sprawiedliwości. Głoszą czas pomsty i czas odpłaty, czas miecza i topora, czas szaleństwa i czas pogardy, Tedd Deireádh, czas końca. „Dzień ów gniewu się nachyla, gdy w proch wieki zmiecie chwila, świadkiem Dawid i Sybilla. Będzie strach tam, będzie drżenie, przyjdzie Sędzia sądzić ziemię. Trąba wyda głos dokoła, gdzie kto gnił w mogilnych dołach, wszystkich do stóp tronu zwoła…Tararara, tararara, tararara dum, dum, dum…” Owszem, możemy uznać, że Pan daje nam znaki, ale do odczytania ich przesłania potrzebujemy proroka, natchnionego przez Ducha Świętego, proroka, którego oczy zostały otwarte przez Jezusa Chrystusa. Samozwańców nam na dzisiaj już wystarczy.

               Są i tacy, których zachowania ujawniają pewien kryzys, toczący Lud Boży od wielu już lat – magiczne i zabobonne traktowanie wiary: „Ta ikona Matki Bożej wędruje z domu do domu, Nie zatrzymuj Jej udostępnij! (…) Pomóż kontynuować Jej drogę, by pomagała innym”, „Podobno dzisiaj w nocy trzeba namaścić drzwi i okna olejem egzorcyzmowanym, bo to pomaga na odpędzenie koronawirusa”, „Idę na Drogę Krzyżową, bo dzisiaj Bóg mówi wróć Izraelu i słuchaj Swego Boga!!  Jeżeli mam wiarę to można góry przenosić!!!!” – to tylko niektóre wiadomości, spośród licznych otrzymanych przeze mnie w ciągu ostatniego tygodnia.

               Musimy w końcu przejrzeć i stać się dojrzałymi w wierze. Musimy przejrzeć i zobaczyć kim naprawdę jest Jezus Chrystus. Nie jest on czarodziejem, który magiczną barierą chroni swoich wyznawców przed nieszczęściami. Nie jest opiekunką, która czuwa nad powierzonym sobie dzieckiem, żeby sobie niechcący krzywdy nie zrobiło. Nie jest agencją ubezpieczeniową. Nie jest firmą ochroniarską.

               Dzisiaj Miłosierny Pan przychodzi do Ciebie po to, by otworzyć Twoje oczy i przemienić serce. Chce Ci ujawnić swoje prawdziwe oblicze, które nie jest twarzą mędrca chroniącego przed głupotą, ale licem Światłości przychodzącej na świat, Boga i człowieka, twarzą nauczyciela, proroka. On jest tym, który dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba i za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem. Ukrzyżowany również za nas pod Poncjuszem Piłatem został umęczony i pogrzebany. I zmartwychwstał dnia trzeciego, jak oznajmia Pismo.

Zobacz też:   Czy wystarczy tylko ładnie się modlić?

               Jezus chce nawiązać z Tobą żywą relację, bo jest osobą – jak ja i Ty. Jego spojrzenie może dogłębnie przeniknąć Twoją duszę, o czym Bóg zapewnia w słowach: „nie tak bowiem, jak człowiek widzi, widzi Bóg, bo człowiek widzi to, co dostępne dla oczu, a Pan widzi serce”. Chce byś stał się dzieckiem światłości, pragnie autentycznej przemiany serca, a nie tylko zewnętrznych obrzędów. Sam obrzęd, pozbawiony wiary w Boga staje się martwy.

               Te nasze ludowe, pobożnościowe gusła są wygodne, bo z jednej strony zapewniają nas samych, że powierzamy siebie Bogu (bo przecież wykonujemy czynności związane z religią), a z drugiej strony nie wymagają realnej przemiany serca. Obrazki Najświętszej Maryi Panny postawione w oknach podczas burzy, gałązki zerwane na Boże Ciało, olej egzorcyzmowany na oknach i drzwiach przy epidemii – czy Bóg tego od Ciebie wymaga? Czy tak ma wyglądać Twoja relacja z Bogiem? Czy Bogu nie byłoby raczej milsze miłosierdzie okazane bliźniemu, uczynki miłości, szczere nawrócenie? Prorok Izajasz przypomina: „Słuchajcie słowa Pańskiego, wodzowie sodomscy, daj posłuch prawu naszego Boga, ludu Gomory! Co mi po mnóstwie waszych ofiar? – mówi Pan. Syt jestem całopalenia kozłów i łoju tłustych cielców. Krew wołów i baranów, i kozłów mi obrzydła. Gdy przychodzicie, by stanąć przede Mną, kto tego żądał od was, żebyście wydeptywali me dziedzińce? (…) Obmyjcie się, czyści bądźcie! Usuńcie zło uczynków waszych sprzed moich oczu! Przestańcie czynić zło! Zaprawiajcie się w dobrem! Troszczcie się o sprawiedliwość, wspomagajcie uciśnionego, oddajcie słuszność sierocie, w obronie wdowy stawajcie!”

Odrzuć religijny zabobon. Twojego życia i zdrowia nie ocali woda święcona, święty obrazek, medalik lub olej egzorcyzmowany. Ocalić może Cię jedynie Bóg, z którym spotykasz się podczas każdej Mszy Świętej, Liturgii Godzin, przyjmując sakramenty czy odmawiając proste modlitwy jak różaniec. Rozmaite znaki pobożności mają być – no właśnie – znakami realnej wiary i relacji z Bogiem, a nie magicznymi talizmanami. Powierz Chrystusowi swoje serce i daj Mu się przemienić. Badaj, co jest miłe Panu i nie miej udziału w bezowocnych uczynkach ciemności.

Boże, Ty oświecasz każdego człowieka na ten świat przychodzącego, † oświeć nasze serca światłem swojej łaski, * aby nasze myśli zawsze były godne Ciebie, a nasza miłość ku Tobie szczera. Przez Chrystusa, Pana naszego.

אמן

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.