adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne rozważania

Nadgorliwi faryzeusze, duchowe EKG i paczka z nieba

Objawienie biblijne to piękna historia o troskliwym Bogu porządkującym chaos ludzkiego życia. Na pewnym etapie pojawili się ludzie, którzy z tych ratujących życie przepisów BHP uczynili stalowy gorset rytuałów nie do zniesienia. I pewnego dnia próbowali ubrać w niego samego Porządkowego.

Nadgorliwi faryzeusze

„Faryzeusze bowiem, i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść” (Mk 7, 3).

„Nadgorliwość jest grosza od faszyzmu” – mawiał mój lekko ekscentryczny nauczyciel od geografii. Jak podają badacze Biblii, faryzeusze prawdopodobnie wywodzili się z grupy bardzo pobożnych Żydów broniących własnej religii i państwowości przed zakusami pogański władców pochodzących jeszcze z nadania Aleksandra Wielkiego. Biblia opisuje ich męstwo i gorliwość w Księgach Machabejski.

Co musiało się wydarzyć, aby z dzielnych wojowników i godnych naśladowania męczenników powstało stronnictwo bigotów, którzy zabili Boga, bo nie chciał spełniać ich religijnych postulatów? Przy ogromnej prędkość pojazdu minimalne zboczenie z drogi zaprowadzi go w zupełnie inne miejsce. Trzeba uważać i nieustannie oczyszczać własne motywacje, aby gorliwego dążenia do świętości nie zamienić w nadgorliwy religijny fanatyzm. Historia religii odnotowała już zbyt wiele podobnych smutnych historii.

Duchowe EKG

„Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym” (Mk 7, 15).

Zobacz też:   Kosmiczne przetasowanie, inwazja mocy i duchowy stand-by

Żeby tak się nie stało, Boski Kardiolog zaprasza nas dzisiaj do dokładnego przeglądu serca. Czy moje chodzenie do Kościoła jest przyzwyczajeniem, sposobem na pokazanie się przed ludźmi, czynem spełnianym z lęku przed surowym Sędzią, czy może głęboką wewnętrzną potrzebą wynikającą z poznania Przedwiecznej Miłości? Muszę roztropnie przyglądać się sobie za pomocą kardiografu Ducha Świętego, aby wykluczyć trzy pierwsze możliwości. Co jednak jeśli je odkryję?

Paczka z nieba

„Każde dobro, jakie otrzymujemy, i wszelki dar doskonały zstępują z góry, od Ojca świateł, u którego nie ma przemiany ani cienia zmienności” (Jk 1, 17).

Terapeuci mawiają, że poznanie przyczyny zaburzenia jest fundamentalną częścią procesu terapeutycznego. Jeśli należysz do tych szczęśliwców, którzy poznali prawdę o sobie, to przyjmij szczere gratulacje: prawdopodobnie wykonałeś najtrudniejszą część zadania.

Reszta Twojego życia będzie już tylko dalszym poznawaniem swojej nędzy przy równoczesnym zachwycie nad nieskończoną dobrocią Miłosiernego. Wtedy trwale wyleczysz się z zachwytu nad własną pobożnością i dobrocią. Nie popadniesz też w depresję i życiowy pesymizm. Przecież nie jesteś Stwórcą i Źródłem, a jedynie cudownie stworzonym beneficjentem Bożych darów.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.