adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Z życia Kościoła

Licheń: Rozpoczęły się warsztaty Ars Celebrandi

Codzienne Msze solenne, śpiewane i recytowane w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, wybrane godziny śpiewane według “starego” brewiarza i nauka posługi w czasie tradycyjnej liturgii Kościoła – to wszystko przez najbliższy tydzień w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym podczas warsztatów Ars Celebrandi.

W dniu dzisiejszym, 12 lipca, Mszą świętą solenną rozpoczęły się warsztaty “Ars Celebrandi” w Licheniu Starym. To już piąta edycja wydarzenia, które co roku w wakacje, gromadzi wiernych z całej Polski i spoza jej granic, przywiązanych do łacińskiej tradycji liturgicznej. Uczestnicy to kapłani, diakoni, klerycy, ale także mnóstwo osób świeckich – mężczyzn, kobiet, a nawet dzieci. Wszyscy przez najbliższe dni uczestniczyć będą w warsztatach liturgicznych w zakresie liturgii tradycyjnej.

Wszyscy, każdy na swój sposób, chcemy czerpać z Najświętszej Ofiary różne owoce. […] Możemy otrzymać je tylko wtedy, kiedy przychodzimy tutaj, do ołtarza, z czystym sercem, które jest hojne w przebaczenie.” – mówił na kazaniu ks. Paweł Korupka, kapelan warsztatów, w czasie Mszy otwierającej Ars Celebrandi.

Wydarzenie obejmuje warsztaty kapłańskie, obejmujące uczenie kapłanów celebrowania Mszy Świętej Trydenckiej, warsztaty ministranckie, dla mężczyzn pragnących służyć przy ołtarzu w tej formie rytu oraz warsztaty muzyczne, gdzie mężczyźni i kobiety, pod okiem wykształconych śpiewaków, będą szkolili się w zakresie wykonywania chorału gregoriańskiego. Dzięki uprzejmości księży marianów posługujących w licheńskim sanktuarium, uczestnicy warsztatów gromadzą się na nabożeństwach w kościele MB Częstochowskiej i sąsiadujących kaplicach, przystosowanych do sprawowania tradycyjnej liturgii.

Ars Celebrandi to nie tylko teoria, ale także praktyka wiary i liturgii. Każdy dzień rozpoczyna “Laudes”, czyli poranna modlitwa brewiarzowa. Następnie przy ołtarzu głównym i sąsiadujących kaplicach odprawiane są Msze Święte recytowane, aby każdy kapłan miał możliwość codziennego sprawowania Najświętszej Ofiary. Centrum każdego dnia stanowi uroczyście sprawowana Msza święta solenna, z asystą diakona i subdiakona, na której głoszone jest kazanie rekolekcyjne. Każdy dzień zamyka śpiewana modlitwa brewiarzowa. Codziennym Mszom towarzyszyć będą dodatkowe nabożeństwa, np. procesja żałobna po cmentarzu, aspersja i procesja przed niedzielną Mszą solenną, a także procesja teoforyczna z Te Deum na zakończenie warsztatów. Szczegółowy plan Ars Celebrandi można znaleźć klikając w TEN LINK

Zobacz też:   Słuchając Tradycji: razem z Nim pogrzebani

Oprócz nabożeństw w rycie rzymskim, powszechnym dla Kościoła, na Ars Celebrandi odprawiane są także Msze w rycie dominikańskim, czyli własnym obrządku Zakonu Kaznodziejskiego. Punktem kulminacyjnym warsztatów będzie Msza pontyfikalna ze śpiewem polifonicznym, która zostanie odprawiona przy głównym ołtarzu licheńskiej bazyliki mniejszej przez abp Guido Pozzo, sekretarza Komisji Apostolskiej Ecclessia Dei. Poza częścią liturgiczną uczestnicy będą mogli wysłuchać prelekcji zaproszonych gości, takich jak wyżej wspomniany abp Guido Pozzo oraz o. Vincenzo M. Nuara, z Papieskiej Komisji Ecclesia Dei.

Ars Celebrandi trwać będzie 8 dni, do 19 lipca. Nasza redakcja będzie relacjonowała przebieg warsztatów – w kolejnych dniach zajrzyjcie na portal, żeby przeczytać inne teksty – będą one pojawiały się pod tagiem “Ars Celebrandi”. Zachęcamy również do obejrzenia krótkiej galerii zdjęć z dzisiejszej Mszy Świętej.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.