adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne rozważania

Cele mistyków czy osiedlowe warzywniaki? Gdzie znaleźć hotspoty boskości?

Myślisz, że lepsze połączenie z Bogiem mają dalekowschodni jogini? Albo zanurzeni w kontemplacji karmelitańscy mistycy? Tymczasem w czternastą niedzielę zwykłą Geniusz z Nazaretu proponuje nam inną drogę: mistykę osiedlowych warzywniaków, wielkomiejskich korporacji i zaspanych poniedziałkowych autobusów.

Sigla: Mk 6, 1-6

Niechluj z autobusu

„Co by było, gdyby Bóg był jednym z nas?” śpiewała w połowie lat dziewięćdziesiątych Joan Osborne w słynnym hicie One of us. Niechlujnym jak my, wracającym do domu autobusem. Sęk w tym, że ta historia już się wydarzyła. Dwa tysiące lat temu wszedł do Nazaretu, miasta, gdzie się wychował. I postanowił być tak bardzo zwyczajny, że aż nikt w Niego nie chciał uwierzyć.

Kajdanki dla wiary

Ewangelista zapisał, że Jezus dziwił się niewierze swoich ziomków. Prorok Ezechiel nazywa ich nawet ludem o „bezczelnych twarzach i zatwardziałych sercach”. Ich skostniałe poglądy na temat mesjasza stały się skuteczną blokadą Jego mocy.

Mamy moc zablokować miłość. Mamy moc zablokować dobro. Mamy moc obezwładnić piękno. Wszystko dlatego, że Jezus nie chce być cudakiem z MTV, Harrym Potterem ani kosmicznym cudotwórcą dostosowującym się do naszych wyobrażeń.

Zobacz też:   Prawda, której znieść nie można

Święta banalność

W poprzednie niedziele poskramiał żywioły i wskrzeszał, dzisiaj jednak ukazuje się w codzienności Nazaretu. Sprawia, że banalność naszego życia staje się zbawcza. Możesz Go szukać w zakonnej celi i na szczycie Himalajów, ale pamiętaj, że Jezus z Nazaretu zainstalował hotspoty boskości w każdym miejscu. I wszędzie możesz złapać dobry zasięg pod warunkiem, że nie będziesz się upierał, że wiesz lepiej od Boga, jak ma być Bogiem.

Idź przed Najświętszy Sakrament i dostrój się do Jego fal! Wtedy nie miniesz się z Trójcą Świętą, patrząc na twarz kasjerki z Biedronki. I spotkasz Zmartwychwstałego w zaspanym autobusie, na działce u babci czy w osiedlowym warzywniaku. A Duch Święty nigdy nie zaliczy Cię do szajki ciemnych typów o „bezczelnej twarzy”.

***

Nazywam się Jakub Wiechnik. Jestem katolickim księdzem. Mam zaszczyt być następcą ks. Mateusza Kopy na posterunku niedzielnych komentarzy do Słowa Bożego. Dziękuję mojemu poprzednikowi i zapraszam Was w tę świętą podróż po kolejnych stronicach neverending story, którą jest Ewangelia.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.