adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne PeryKopy

Być jak Bóg

STUDIO BASSET alain Basset 12 rue de la Blanchisserie 69250 Neuville sur Saone 0607535207 [#Beginning of Shooting Data Section] Nikon D800E 2013/05/14 10:12:41.80 Fuseau horaire/date : UTC, Heure d'été:Activée RAW, compression sans perte (14 bits) Taille d'image : L (7360 x 4912), FX Objectif : 85mm f/1.8D Photographe : ALAIN BASSET 0607535207 Focale : 85mm Mode d'exposition : Manuel Mesure : Pondérée centrale Vitesse d'obturation : 1/60s Ouverture : f/7.1 Correction expo. : 0IL Régl. précis expo. : Sensibilité : ISO 200 Optimisation image : Balance des blancs : Ensoleillé, 0, 0 Mode mise au point : Manuel (MF) Mode de zone AF : Point sélectif Réglage précis AF : Désactivé VR : Réduction du bruit : Désactivée Réduc. bruit ISO : Faible Mode couleur : Espace colorimétrique : Adobe RVB Correction des tons : Réglage des teintes : Saturation : Accentuation : D-Lighting actif : Désactivé Contrôle du vignetage : Normal Contrôle auto de la distorsion : Désactivé Picture Control : NEUTRAL-POLA Fondé sur : [NL] Neutre Réglage rapide : Accentuation : 3 Contraste : -1 Luminosité : 0 Saturation : -1 Teinte : -1 Effets de filtres : Virage : Sys coord : Nettoyage du capteur d'image : Légende image : ALAIN BASSET 0607535207 [#End of Shooting Data Section]

Dz 1, 1-11; Ps 47, 2-3.6-9; Ef 4, 1-13; Mt 28, 19a. 20b; Mk 16, 15-20

Od początku istnienia ludzkości „bycie jak Bóg” jest naszą obsesją. Wąż mówi w raju do Ewy: „Gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło”. Od tamtej pory niewiele się zmieniliśmy. Ziemia nosiła już wielu takich, którzy chcieli być jak Bóg: Cezar August, Napoleon Bonaparte, Benito Mussolini, Józef Stalin. Detronizowali Boga wszechmogącego i sami domagali się boskiej czci. Myślimy sobie – bluźniercy, grzesznicy. Czy człowiek może być jak Bóg?

Może – w pewnym sensie. Święty Atanazy powiedział, że „Syn Boży stał się człowiekiem, aby uczynić nas Bogiem”. Brzmi jak jakaś herezja, ale to prawda. Czytamy przecież w Księdze Rodzaju, że Bóg stworzył nas na swój obraz i podobieństwo. Obraz zachowujemy w sobie przez cały czas – mamy wolną wolę, zdolność kochania, nieśmiertelną duszę. Podobieństwo zdarza nam się niestety utracić. Jezus zaprasza Cię do tego, byś stał się jak Bóg, żebyś był stale podobny do Boga, ale nie uda Ci się to, jeśli będziesz próbował osiągnąć to bez Boga. Dlaczego? „Boże podobieństwo” w nas to nic innego, jak stan łaski uświęcającej. Tracisz je przez grzech, a odzyskujesz dzięki łasce otrzymanej w sakramencie pokuty i pojednania. O ile pokuta należy do Ciebie – to Ty żałujesz za grzechy, to Ty pokutujesz – o tyle pojednanie jest dziełem Boga. To On Cię jedna ze sobą, to On sprawia, że znowu jesteś do Niego podobny, że znowu „jesteś jak Bóg”.

Katechizm Kościoła katolickiego mówi: „Ponieważ umarliśmy z powodu grzechu, dlatego pierwszym skutkiem daru miłości Boga jest odpuszczenie grzechów. Jedność w Duchu Świętym przywraca ochrzczonym w Kościele utracone przez grzech podobieństwo Boże”.

Zobacz też:   Jaki sens ma spełnianie dobrych uczynków?

Jezus dziś wstępuje do Nieba i składa nam obietnicę – „Jan chrzcił wodą, ale wy wkrótce zostaniecie ochrzczeni Duchem Świętym. […] Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami”. Moc Ducha Świętego w człowieku wierzącym jest niesamowita – „na chorych ręce kłaść będą i ci odzyskają zdrowie, w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą, choćby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić”. Te rzeczy nie działy się jedynie dwa tysiące lat temu, nie są tylko doświadczeniem pierwszych chrześcijan. Także w dzisiejszych czasach Bóg potwierdza nauczanie Kościoła różnymi, czasami spektakularnymi znakami. Bóg daje rozmaite charyzmaty – proroctwo, mądrość słowa, poznanie, uzdrawianie. Ale, właśnie! Te wszystkie cuda są po to, by umocnić Twoja wiarę, by przyprowadzić Cię do Chrystusa, do Kościoła, nie są celem same dla siebie. Święty Paweł przypomina nam dzisiaj: „Bóg ustanowił jednych apostołami, innych prorokami, innych ewangelistami, innych nauczycielami i pasterzami”. Po co? Byśmy doszli wszyscy razem do „pełnego poznania Syna Bożego, do człowieka doskonałego, do miary wielkości według Pełni Chrystusa”.

Największy cud i tak dokonuje się na ołtarzu i w sercu. Kapłan lub diakon, wlewając do kielicha wino, a potem dodając nieco wody, odmawia modlitwę: „Przez to misterium wody i wina daj nam, Boże, udział w bóstwie Chrystusa, który przyjął nasze człowieczeństwo”. Pierwszy cud – chleb i wino na ołtarzu stają się Ciałem i Krwią Jezusa Chrystusa, drugi cud – z wiarą przyjmujemy Komunię Świętą, przyjmujemy Boga i stajemy się do Niego coraz bardziej podobni.

Wszechmogący Boże, wniebowstąpienie Twojego Syna jest wywyższeniem ludzkiej natury, spraw, abyśmy pełni świętej radości składali Tobie dziękczynienie i utwierdź naszą nadzieję, że my, członkowie Mistycznego Ciała Chrystusa, połączymy się z Nim w chwale. Który żyje i króluje, na wieki wieków.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.