adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Areopag Młodych, Kultura

Bismarck – nowy klip zespołu Sabaton

Rozpoznawalny w wielu zakątkach świata szwedzki zespół metalowy Sabaton opublikował niedawno nowy klip do swojego utworu opowiadającego o statkach typu Bismarck. Zrobił to w kontekście zbliżającej się premiery płyty “The Great War” mającej opowiadać o wydarzeniach i postaciach z okresu tytułowej I wojny światowej. 

Już po pierwszych dźwiękach gitary orientujemy się, że to właśnie ten, a nie inny zespół. Dla jednego odbiorcy będzie to nudne wałkowanie przejedzonego wzorca, a drugi zaś powie: “Tak! To ten stary dobry Sabaton!”. Ktoś inny może obejdzie obok tego klipu ze wzruszeniem rąk, a jeszcze inny ze wściekłością, czy też politowaniem. Bez względu na postawę, którą przyjmuje wobec zespołu, nie może zaprzeczyć jednemu faktowi – odpowiedział on na głęboko zakorzenioną potrzebę w sercach Europejczyków.

Twórczość Sabatonu jako współczesna opowieść o dawnych bohaterach

Kto nie kojarzy legend o Lechu, Czechu i Rusie? Kto nie spotkał się z Illiadą i Odyseją w szkole? Ludzie od tysięcy lat czują potrzebę opowiadania o dawnych czynach swojego plemienia, ludu, narodu. Dawni bohaterzy dają im inspiracje do działania, a w momencie zagrożenia także i wspomnienie o nich daje siłę w boju.

Sabaton wziął na swój warsztat wojnę. Z rzadka to jest jednak refleksja nad jej tragedią. W większości są to niemalże małe eposy przepełnione podziwem dla heroizmu i zachwytu wobec dawnych wydarzeń. W piosence „Bismarck” można to odczuć bardzo mocno m.in. pojawia się tam motyw siedmiu mórz, a także jest mowa o żelazie i krwi.

Zobacz też:   Mowa nienawiści

Zespół sprawnie operuje różnymi wydarzeniami historycznymi i współczesnymi mitami jakie wytworzyły. Stara się także podejść w sposób zgodny z wrażliwością różnych narodów do danego tematu. Aby o tym się przekonać wystarczy zrobić krótki przegląd motywów dotyczących historii Polski, głęboko zakorzenionych w naszym postrzeganiu jej. Od husarii, aż po powstanie warszawskie. Potrafi on także poruszyć bolesne tematy holocaustu, ale także nie przekreśla historii Niemiec – nawet tej dotyczącej II wojny światowej – czego dowodem jest najnowszy klip. Mimo podejmowania trudnych kwestii zespół raczej stroni od kontrowersji i – wbrew pozorom – opowiadając o wojnach łączy różne narody o unikatowych tożsamościach.

Co znajdzie się w kolejnej płycie?

Jak podaje portal terazmuzyka.pl w swojej płycie, której początek powstawania łączy się z 100. rocznicą końca I wojny światowej, znajdziemy:

 1. The Future Of Warfare
 2. Seven Pillars Of Wisdom
 3. 82nd All The Way
 4. The Attack Of The Dead Men
 5. Devil Dogs
 6. The Red Baron
 7. Great War
 8. A Ghost In The Trenches
 9. Fields Of Verdun
 10. The End Of The War To End All Wars
 11. In Flanders Field

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.