W poniedziałek 15 lipca w bazylice Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu Starym została odprawiona uroczysta Msza Święta w rycie dominikańskim – główna celebracja tegorocznej edycji warsztatów Ars Celebrandi.
Msza święta z asystą diakona i subdiakona była sprawowana przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej. To pierwszy raz, gdy w bazylice mniejszej sprawowana była liturgia Zakonu Kaznodziejskiego. W celebracji licznie wzięli udział uczestnicy warsztatów Ars Celebrandi.
[Apostołowie] na pewno zgłębiali całym sercem znaczenie tego, co robili, a było to bardzo podobne do celebracji, w której uczestniczymy. Serca i apostołów, i kaznodziejów chłonęły znaczenie świętych znaków. Bez najmniejszej zwłoki, bez najmniejszego wahania, róbmy to samo, co Oni.
– mówił w kazaniu o. Wojciech Gołaski OP. Zakonnik podkreślił ścisły związek znaków liturgicznych oraz ich duchowego znaczenia.
Nieprzypadkowo dzisiejsza Msza solenna była sprawowana w rycie dominikańskim – 15 lipca we własnym kalendarzu tego obrządku, w polskiej prowincji, przypada uroczystość Rozesłania Apostołów.
Jest to święto, które dawniej było, w naszym Kaznodziejskim Zakonie, bardzo znaczące. Zgodnie z naszą historią, ojciec Dominik na początku zakładania zakonu w XIII wieku miał na myśli przede wszystkim ewangelizację, głoszenie prawdy Bożej, szczególnie wśród tych heretyków, którzy teologicznie i filozoficznie się pogubili, błędnie myśląc o Bogu, Kościele i Piśmie świętym. Pragnął, aby wszyscy bracia, którzy będą nowymi dominikanami szli na cały świat i głosili prawdę o Chrystusie Zmartwychwstałym. Dlatego też Rozesłanie Apostołów jest nam, dominikanom, bliskie i zostało zaznaczone w naszej Liturgii
– powiedział w rozmowie z Adeste o. Grzegorz Doniec OP, który na Mszy Świętej pełnił funkcję diakona.
Śpiew dominikańskiego proprium, czyli zmiennych części Mszy, przygotowała grupa męska biorąca udział w warsztatach muzycznych, natomiast części stałe wykonane zostały w polifonii.
Ryt dominikański to własny obrządek Zakonu Kaznodziejskiego, w którym ojcowie dominikanie sprawowali swoje Liturgie od wieków. Różni się on od rytu rzymskiego wieloma szczegółami, które czynią go wyjątkowym. Posiada własny kalendarz i księgi liturgiczne, a także właściwy sobie śpiew – tzw. chorał dominikański. Msze Święte wg tego partykularnego obrządku zakonnego odprawiać mogą tylko ojcowie dominikanie. Dzięki ich obecności od początku warsztatów oraz żywemu zainteresowaniu uczestników rytem Zakonu Kaznodziejskiego, liturgie dominikańskie są już stałym elementem Ars Celebrandi.