adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Z życia Kościoła

Jak poświęcić prześladowanym chrześcijanom więcej niż 5 minut?

pixabay.com

Trwa akcja wspólnoty młodzieżowej „Trójki” działającej przy Domu Braci Trynitarzy w Krakowie. Celem jej jest realna pomoc naszym braciom i siostrom prześladowanym z powodu swojej wiary w Jezusa. Nazwa inicjatywy kryje za sobą dość smutną statystykę – średnio co pięć minut ginie za wiarę chrześcijanin. Wyznawcy Chrystusa nie tylko są torturowani i mordowani ale także niszczeni na płaszczyźnie społecznej poprzez wyrzucanie z pracy oraz odbieranie możliwości zdobycia wykształcenia. Borykają się też z problemami ekonomicznymi wywołanymi przez konflikty zbrojne.

Możemy teraz jednak powiedzieć – „wciąż słyszymy o wielu podobnych problemach i wpływają one źle na nasz stan psychiczny, a w szczególności teraz kiedy i nas dopadła klęska”. To dość ludzkie. Czujemy się bezsilni wobec zła, które się dzieje. Jednakże czy jesteśmy na to naprawdę skazani?

Co właściwie możemy zrobić?

Przede wszystkim modlitwa, która jest wyrazem miłości bliźniego i solidarności. Dzięki niej nie zapominamy także o tym co się dzieje z naszymi braćmi w wierze. Jesteśmy katolikami – wierzymy więc też głęboko w jej moc, w to iż Chrystus nie opuszcza swoich owiec i wciąż im towarzyszy – nawet w największym cierpieniu. Ona naprawdę działa!

Kolejnym elementem jest uwrażliwianie – rozmawiajmy o tym temacie z bliskimi, przyjaciółmi, znajomymi z pracy i szkoły! Możemy udostępniać informacje o zbiórkach na swoim profilu czy też grupach chrześcijańskich i charytatywnych. Pamiętajmy przy tym wszystkim, że jako chrześcijanie – choć świadomi swej słabości – musimy starać się dawać świadectwo i nie być toksyczni ale też nie wstydzić się swojej wiary. Nie raz możemy być prowokowani czy wyśmiewani. Róbmy co możemy wtedy aby pamiętać Komu służymy i co chcemy osiągnąć.

Zobacz też:   „Jezu, Ty się tym zajmij!” - wywiad z autorką biografii ks. Dolindo Ruotolo

Jest też jeden istotny element – jak głoszą twórcy autorzy akcji „zgodnie z duchem trynitarskim chcemy, aby modlitwa i słowa pociągały za sobą także czyny. Dlatego staramy się pomagać represjonowanym chrześcijanom materialnie”.

Zbiórki i… trynitarskie opaski

Akcja ta już ma za sobą dwie edycje. Pierwsza odbyła się w 2016 i zakończyła się zebraniem sumy prawie 7 tysięcy złotych, które zostały przekazane na pomoc uczniom chrześcijańskich szkół w syryjskim Aleppo. Następna edycja przyniosła kolejny sukces – zebrano wtedy ok. 11,5 tysiąca złotych, jakie zostało spożytkowane na wsparcie żywnościowe dla pozbawionych środków do życia zniszczonym Aleppo oraz w celu pomocy uczniom. Przekazano także fundusze na rzecz odbudowy domów chrześcijan z Maalula zniszczonych przez terrorystów z Daesh (ISIS).

Aktualnie trawa kolejna edycja tej niezwykłej akcji na serwisie zrzutka.pl. Osoby wspierające ją mogą oczekiwać modlitwy w zamian ale nie tylko. Są przyszykowane także upominki – takie jak opaska na nadgarstek z hasłem akcji oraz książka autorstwa Katarzyny Onderki oraz Macieja Kowalskiego Odcienie Milczenia. Koszta związane z nagrodami są pokrywane przez środki własne grupy, a cała ofiara jest przekazywana bezpośrednio na konto Międzynarodowej Solidarności Trynitarskiej. Kampania wpisuje się w długofalowe działania krakowskiej wspólnoty trynitarzy na rzecz prześladowanych chrześcijan.

O akcji: http://www.domtrojcy.pl/wiecej-niz-5-minut/

Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/wd7p2c?utm_medium=social&utm_source=facebook&utm_campaign=sharing_button&fbclid=IwAR1ByfuFHjEqCWgOxl02cghq_8byfGMgrd1LlAxF5zDoQDCBgDxl0WPLobE

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas
Warte przeczytania...
„Ujrzałem pod ołtarzem dusze zabitych dla Słowa Bożego” (Ap. 6, 9) – rzecz o męczennikach w liturgii