adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Społeczeństwo, Wiara, Z życia Kościoła

Synod Młodych: kard. Sarah przestrzegł przed rozmiękczaniem nauki Kościoła

fot. Wikimedia Commons

President Benigno S. Aquino III welcomes His Eminence Robert Cardinal Sarah, President of the Pontifical Council Cor Unum, during the Courtesy Call at the Music Room of the Malacañan Palace on Wednesday (January 29, 2014). Also in photo is Apostolic Nuncio to the Philippines His Excellency Archbishop Guiseppe Pinto. (Photo by Rolando Mailo / Malacañang Photo Bureau / PCOO)

Rozmywanie nauki katolickiej nie pomoże w przyciągnięciu młodych ludzi do Kościoła – taki wniosek płynie z słów Roberta kard. Saraha, które padły podczas wczorajszej sesji Synodu ds. Młodzieży.

Gwinejski purpurat, pełniący posługę prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, zabrał głos podczas wtorkowego posiedzenia w ramach Synodu ds. Młodzieży. Kardynał wyraźnie potępił tendencje do rozmywania nauki Kościoła w imię źle pojętych starań o popularność wśród młodych.

To, że niektórzy młodzi ludzie nie zgadzają się z katolicką moralnością – szczególnie w sferze seksualności – nie oznacza, że nauczanie Kościoła jest niejasne lub należy je zmienić. Kościół powinien odważnie proponować chrześcijańską wizję zgodną z katolicką doktryną moralną i nie rozmywać jej, nie ukrywać prawdy w celu przyciągnięcia do siebie młodych ludzi.

Kardynał zwrócił uwagę na potrzeby zasygnalizowane w dokumencie presynodalnym, krytykując jednocześnie postawę rozmywania i nieprecyzyjnego nauczania doktryny Kościoła:

Część młodych ludzi prosi Kościół o jasne nauczanie w obrębie pewnych pytań, szczególnie bliskich ich sercom: wolność relacji seksualnych, brak dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, równość płci, również w Kościele, etc. Inni znowuż wymagają nie tylko dyskusji, która byłaby otwarta i wolna od uprzedzeń, ale również radykalnej zmiany w nauczaniu Kościoła. Jednak pomimo, iż nie każdy podziela nauczanie Kościoła, nie można mu zarzucić niejasności. Niejasność stoi po stronie niektórych pasterzy, nieprecyzyjnie przedstawiających doktrynę.

Purpurat nie zapomniał o charakterystycznych cechach młodości, które – w połączeniu ze zdrowym towarzyszeniem Kościoła i rozwojem wiary – przyczyniły się w historii do licznych przykładów młodej świętości.

Jedną z charakterystycznych cech młodych ludzi jest ich idealizm i wysokie cele, nie tylko w obrębie zawodowych i osobistych ambicji, ale także w obszarze sprawiedliwości, przejrzystości walki z korupcją i szacunku do ludzkiej godności. Niedocenianie zdrowego idealizmu młodych jest poważnym błęde i znakiem braku szacunku do nich, co więcej, zamyka ono drzwi do prawdziwego wzrostu, dojrzałości i świętości. Poprzez poszanowanie i promowanie idealizmu młodych, Kościół może ich uczynić grupą szczególnie pożyteczną dla społeczeństwa pragnącego rozwijać się i wzrastać.

Na potwierdzenie swoich słów kard. Sarah przypomniał również ewangeliczną historię bogatego młodzieńca, któremu Jezus nakazał wszystko sprzedać i pójść za Nim. Prefekt zauważył, że Jezus nie obniżył swoich wymagań wobec młodego człowieka, zatem Kościół – idąc za przykładem Zbawiciela – również nie powinien tego robić.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.