"Miłosierny Samarytanin opatruje rany rannego wędrowca" Balthasar von Cortbemde, 1647
„Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu. Panie pospiesz ku ratunkowi memu” (z introitu; Ps 70[69], 2).
Dwunasta niedziela po Zesłaniu
2. klasy, szaty zielone
Link do tekstów na dziś: [KLIK]
Święty Augustyn, biskup Hippony:
„»Pewien człowiek schodził z Jerozolimy do Jerycha«. Widzimy tu Adama wraz z całym rodzajem ludzkim. Jerozolima jest to niebieskie miasto pokoju, którego błogosławieństwo utracił. Jerycho znaczy księżyc; oznacza ono naszą śmiertelność, z powodu której człowiek rodzi się, wzrasta, starzeje się i odchodzi”.
Posługa Starego Testamentu
„Zbójcy to są diabeł i jego aniołowie, którzy pozbawili [Adama] nieśmiertelności i, pokrywszy go ranami, pozostawili go na wpół żywego. Żywego w tej części, którą może myśleć i poznawać Boga. Martwego w tej części, w której grzech oplótł go i pozbawił siły, dlatego jest powiedziane, że zostawili go na wpół umarłego.
Kapłan i lewita, którzy go zobaczyli i przeszli obok, oznaczają kapłaństwo i posługę Starego Testamentu, które nie mogą pomóc do zbawienia. [Słowo] Samarytanin można przetłumaczyć jako strażnik; to jest nasz Pan [Chrystus] nazwany tym określeniem. Owinięcie ran znaczy odpuszczenie grzechów. Olej oznacza pocieszenie dobrą nadzieją. Jest to owoc miłosierdzia okazanego i pokój wynikający z pojednania; wino wyraża wezwanie do gorliwego praktykowania dzieł duchowych”.
Gospoda znaczy Kościół
„Zwierzę oznacza ciało, w którym Pan do nas przybył. Posadzić na zwierzę znaczy uwierzyć we wcielenie Chrystusa. Gospoda oznacza Kościół, gdzie umacniani są ci, którzy wędrują do wiecznej ojczyzny. [Zwrot] następnego dnia znaczy: po zmartwychwstaniu Pana.
Dwa denary oznaczają albo dwa przykazania miłości, którą apostołowie otrzymali przez Ducha Świętego, aby mogli głosić Ewangelię innym, albo obietnicę życia obecnego i przyszłego. O tych dwóch obietnicach powiedziane jest: Otrzyma siedmiokroć w tym życiu, a w przyszłym dostąpi życia wiecznego (Mt 19, 29). Właściciel gospody to jest apostoł. To, co wyda ponadto, oznacza radę, którą [Paweł] wyraził: Nie mam przykazania Pańskiego co do dziewic, ale daję radę (1 Kor 7, 35), albo to, że pracował własnymi rękami, aby nie być nikomu ciężarem podczas głoszenia Ewangelii, pomimo, że miał prawo do utrzymania jako głosiciel Ewangelii”.
(Święty Augustyn, Quaestiones Evangeliorum II 19, PL 35, 1340B-1341A; za: ks. Józef Grzywaczewski, Świętego Augustyna interpretacja przypowieści o dobrym samarytaninie (Łk 10, 20-37) w: „E-patrologos” 2017, 3)