adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Nasz patronat

Czy muzyka sakralna jest dziś jeszcze rozumiana? Spotkanie panelowe w Warszawie

Czy i dlaczego człowiekowi trudno dziś zrozumieć muzykę sakralną? Czy wciąż jest ona atrakcyjna? Jakie są jej związki ze współczesną kulturą? Między innymi z takimi pytaniami zmierzą się zaproszeni na panel dyskusyjny goście – doświadczeni eksperci w dziedzinie muzyki: wieloletni wykonawca muzyki sakralnej Marcin Bornus-Szczyciński, a także badaczka – muzykolog i doktor teologii Antonina Karpowicz-Zbińkowska. Jakie będą ich wnioski?

Już w sobotę 10 września o godz. 17:00 w Otwartej Kolonii (Wolskie Centrum Kultury) przy ul. Górczewskiej 15 w Warszawie odbędzie się panel dyskusyjny: Muzyka sakralna. Dlaczego współczesnemu człowiekowi trudno ją zrozumieć? Spotkanie organizuje Fundacja Błogosławionego Władysława z Gielniowa, a partnerem jest Wolskie Centrum Kultury. Nad wydarzeniem patronat honorowy objął JE bp Michał Janocha, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, a także przewodniczący Rady ds. Kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego KEP. Wstęp wolny. W spotkaniu będzie można uczestniczyć również on-line.

 „Trudno nie zauważyć olbrzymich zmian w sferze kultury, które zaszły w ostatnich dekadach. Dotyczą one również muzyki sakralnej. Współcześnie już niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ten gatunek miał nieoceniony wpływ na rozwój kultury europejskiej. Niestety, nawet w świątyniach odchodzi się od sztuki wysokiej, opartej o tradycyjne wzorce. Nie inaczej jest w kulturze, nazwijmy ją, ogólnej. Patrząc na ten stan rzeczy, możemy zastanawiać się, dlaczego między człowiekiem współczesnym a tego typu twórczością trudno znaleźć nić porozumienia. Podczas spotkania stworzymy przestrzeń do dialogu i refleksji właśnie na temat tych powiązań” – mówi Piotr Ulrich, prezes Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa, prowadzący panel dyskusyjny.

Zobacz też:   Nasz patronat: „Chwała Panu”, czyli muzyka poruszająca duszę

Muzyka sakralna – tematyka spotkania

Relacja człowieka z muzyką sakralną, jej związki z kulturą popularną oraz przystępność tego typu twórczości dla ludzi. To tylko niektóre z tematów, jakie poruszą eksperci podczas panelu dyskusyjnego. Pierwszym z zaproszonych gości jest Antonina Karpowicz-Zbińkowska, doktor nauk teologicznych, muzykolog, członek redakcji „Christianitas” i autorka książek, zainteresowana teologią muzyki w ujęciu św. Augustyna i Josepha Ratzingera – Benedykta XVI. Drugi ekspert to Marcin Bornus-Szczyciński, założyciel zespołu Bornus Consort, wieloletni praktyk: dawniej śpiewu wielogłosowego, obecnie głównie kantor chorału gregoriańskiego, odznaczony medalem „Per Artem ad Deum” przyznawanym przez Papieską Radę ds. Kultury.

 „Edukacja, aktywizacja, a przede wszystkim zachęcenie do własnych przemyśleń. To główne cele spotkania, które wpisują się także w misję naszej fundacji. Chcemy popularyzować wiedzę na temat muzyki sakralnej, współpracując z najlepszymi specjalistami; motywować również innych do działań na poziomie lokalnym oraz globalnym, dając im odpowiednie narzędzia; a także skłaniać do myślenia. Dlatego też spotkanie jest podzielone na dwie części: rozmowa prowadzącego z zaproszonymi gośćmi oraz sesja pytań zadawanych przez uczestników wydarzenia, na które odpowiedzą eksperci” – wskazuje Dominik Szot, członek zarządu Fundacji.

Wstęp na spotkanie jest wolny, ale organizatorzy zapewnią także możliwość uczestniczenia on-line. Na Facebooku wydarzenia zostanie udostępniony link z transmisją (https://fb.me/e/6PjB0MMtb).

Fundacja Błogosławionego Władysława z Gielniowa została założona przez kantorów Scholi Cantorum Beati Vladislai w trosce o muzykę liturgiczną Kościoła łacińskiego, która jest częścią jego duchowej tożsamości. Podstawowy cel Fundacji to kultywowanie tradycyjnych form muzyki sakralnej, w szczególności chorału gregoriańskiego i tradycyjnych pieśni nabożnych. Oprócz tego fundacja prowadzi działania upowszechniające tradycję i zwyczaje liturgiczne Kościoła oraz jego historię i kulturę.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.