adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Nasz patronat

Pierwszy dzień warsztatów Ars Celebrandi już za nami!

Foto: Paweł Kucharski ©

Foto: Paweł Kucharski ©

W czwartek 11 lipca rozpoczęły się warsztaty liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi w sanktuarium maryjnym w Licheniu Starym. To już szósta edycja wydarzenia skupiającego ogólnopolską, a nawet międzynarodową społeczność. W niniejszym tekście kilka słów o programie, który w tym roku przedstawia się bardzo okazale.

Warsztaty rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą z formularza „W każdej potrzebie” w intencji Ars Celebrandi. Kapłan oraz asysta nałożyli fioletowe szaty liturgiczne, podkreślające pokutny charakter tej celebracji. Po Mszy odbyła się procesja błagalna ze śpiewem Litanii do wszystkich świętych.

„Kręgosłup” warsztatów Ars Celebrandi stanowi liturgiczna modlitwa Kościoła – Msze Święte i oficjum brewiarzowe. Liczne celebracje pozwalają na wykorzystanie zdobytych na warsztatach umiejętności – posługi przy ołtarzu, sprawowania świętych obrzędów, czy też śpiewu kościelnego. Jest to także okazja do przeżycia osobistych rekolekcji.

Msze Święte obecne są w programie każdego dnia. Rano każdy z kapłanów ma możliwość indywidualnego sprawowania Mszy Świętej w odpowiednio przygotowanych do tego kaplicach. Głównym punktem każdego dnia jest uroczysta (solenna) Msza Święta w kościele Matki Bożej Częstochowskiej (specjalnie przystosowanym do potrzeb tradycyjnej Liturgii). Po południu odprawiana jest jeszcze dodatkowa msza śpiewana.

Wspólny śpiew oficjum brewiarzowego w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego to kolejny wyróżnik Ars Celebrandi. Zazwyczaj śpiewane są Laudes (odpowiednik Jutrzni w nowej Liturgii) oraz Nieszpory i Kompleta, jednak zdarzają się od tego wyjątki. W niedzielę, wzorem ubiegłego roku, śpiewane będą wszystkie godziny brewiarzowe – począwszy od nocnego matutinum, poprzez godziny mniejsze, aż po wieczorną kompletę.

Zobacz też:   Raper „Pielgrzym” w szczerym wywiadzie: „To mrok, z którego wychodzę”
Foto: Paweł Kucharski ©

Główna msza tegorocznej edycji warsztatów zostanie odprawiona o 13.40 w bazylice licheńskiej, w rycie dominikańskim, czyli własnym obrządku Zakonu Kaznodziejskiego. Niewątpliwie będzie to niezwykła okazja do poznania piękna tego zapomnianego rytu, który od samego początku obecny jest na Ars Celebrandi dzięki ojcom dominikanom.

Wreszcie, ważne miejsce pośród Liturgii sprawowanych w Licheniu zajmują celebracje powiązane z modlitwą za zmarłych. Są one sprawowane w czarnych szatach, a ryt, w jakim są sprawowane, wprowadza do nich prostotę i surowość. Do takich celebr należy przede wszystkim uroczysta Msza Requiem oraz procesja po cmentarzu parafialnym. W tym roku odbędą się one w środę (17 lipca) w ramach Mszy Świętej o 11.30.

Na Ars Celebrandi nie zabraknie gości z zagranicy. W tym roku warsztaty odwiedzi przełożony generalny Instytutu Świętego Filipa Neri, ks. dr Gerald Goesche ISPN, który odprawi mszę solenną we wtorek (16 lipca).

Jeśli chcecie zapoznać się z całym programem oraz innymi informacjami, możecie to zrobić na stronie internetowej: arscelebrandi.pl

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.