adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne rozważania

Na osiołku do serc ludzi

Nie będzie to typowy komentarz do słowa Bożego, jaki zazwyczaj publikuję na łamach Adeste. Myślę, że męki Chrystusa nie trzeba komentować. Wyrazistość opisywanych wydarzeń jest wystarczająca dla każdego. Dobrze jest zatem nad tym cierpieniem usiąść w ciszy. Spróbuję jednak krótko przybliżyć istotę tego i kolejnych dni.

Sigla: Łk 19, 28-40; Iz 50, 4-7; Ps 22 (21), 8-9. 17-18a. 19-20. 23-24; Flp 2, 6-11; Łk 22, 14-23, 56

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej otwiera Wielki Tydzień, który jest bezpośrednim przygotowaniem do obchodów triduum paschalnego. To szczególny dzień. Upamiętnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Co ciekawe – uroczysty, choć na osiołku, nie po czerwonym dywanie, lecz zakurzonych płaszczach. Procesja wejścia do kościoła z palmami jest echem tamtych wydarzeń.

Wymowa tego dnia jest bardzo nietypowa. Odczytywane dwie Ewangelie pokazują nam, w co tak naprawdę wkracza Jezus. Najpierw euforia i radość, które później zamieniają się w przeraźliwy krzyk: „Ukrzyżuj Go! Zabij!”. Oto dziedzictwo Chrystusa, miasto święte Jeruzalem. Jezus to całe nasze rozedrganie bierze na siebie. Wchodzi w to dziedzictwo delikatnie, na osiołku, lecz stanowczo, wiedząc, co Go czeka. Tacy właśnie jesteśmy.

Zobacz też:   Ministerialne teki, chrzest bojowy i zakładnicy śmierci

Trzy kolejne wielkie dni to czas, w którym słowo Boże obok Jezusa stawia na pierwszym planie postać Judasza Iskarioty, złodzieja, chciwca i zdrajcy. Dokonujące się zbawienie przeplata się ze zdradą. Jednakże dzieło odkupienia, jakie podjął Chrystus z miłości do nas, jest większe od każdego zła na tym świecie. Rozpoczynająca się droga Jezusa do grobu, do otchłani (piekieł), skończy się zwycięskim zmartwychwstaniem, które ostatecznie położy kres panowaniu śmierci i wleje nadzieję we wszystkich, którzy żyli przed nami, którzy żyją teraz i którzy przyjdą po nas.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.