adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Społeczeństwo

Kto się nie schowa, ten kryje, czyli kilka słów o nowym filmie braci Sekielskich – Zabawa w chowanego

Historia walki z pedofilią w Kościele katolickim jest pisana na naszych oczach. 16 maja na YouTube pojawił się nowy film braci Sekielskich. Przedstawia problem istnienia i tuszowania przypadków dotyczących popełnionych przez osoby duchowne przestępstw na tle seksualnym wobec nieletnich.

Tekst zawiera spoilery dotyczące filmu braci Sekielskich Zabawa w chowanego.

Pierwszy film Tomasza i Marka Sekielskich – Tylko nie mów nikomu, ukazał się 11 maja zeszłego roku. Dotyczył historii kilku osób, którzy już w wieku dorosłym postanowili opowiedzieć swoją historię molestowania przez księży. Kontrastem do ich słów były przykłady karygodnych zaniedbań, zarówno popełnionych przez osoby świeckie, jak i księży czy biskupów Kościoła katolickiego.

Najnowszy film braci Sekielskich pt. Zabawa w chowanego skupia się wokół tego samego tematu. Tym razem jednak koncentruje się mocniej na prywatnych historiach ludzi, którzy w wieku dziecięcym byli molestowani przez kapłanów. Poruszona została m.in. przeszłość rodzeństwa Jakuba i Bartłomieja Pankowiaków – synów organisty, których molestował w ich własnym domu ks. Arkadiusz Hajdasz – ówczesny przyjaciel rodziny.

Historia ta nie kończy się jednak na tych dwóch przypadkach, ponieważ oskarżony o pedofilię ks. Hajdasz, m.in. za zgodą biskupa Edwarda Janiaka, był kilkakrotnie przenoszony do innych parafii, gdzie również krzywdził bezbronnych chłopców. Potwierdzają to słowa Andrzeja Hurny – kolejnej ofiary wspomnianego kapłana. Zdecydował się on na konfrontację z siostrą zakonną, która przez cały ten czas pozostawała przy parafii w Sycowie – miejscu pracy księdza. Mężczyzna okropnie zraniony przez kapłana, któremu ufał, podkreśla, jak wielki ma żal do ludzi, którzy wiedzieli o tej sytuacji, a nie reagowali. Szczególnie wtedy, gdy on, będąc dzieckiem, nie rozumiał pewnych zachowań i nie był w stanie odpowiednio zareagować.

W filmie pojawiają się również historie ofiar skrzywdzonych przez ks. Pawła Kanię. Towarzyszą im niedopuszczalne zachowania osób związanych z kościołem katolickim. Ich reakcje bagatelizujące pokrzywdzonych, miały na celu przenosiny ww. kapłana do nowych parafii, na terenie diecezji wrocławskiej i bydgoskiej.

Reakcja Kościoła Katolickiego

W dniu publikacji Zabawy w chowanego na kanale Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski pojawiła się odpowiedź abp. Wojciecha Polaka. Prymas Polski podziękował za odwagę tym, którzy zdecydowali się opowiedzieć o swojej krzywdzie. Zaapelował również, „aby każdy, kto posiada wiedzę o wykorzystaniu seksualnym osoby małoletniej pamiętał, że jest zobowiązany w sumieniu – i przepisami prawa – do złożenia zawiadomienia. Proszę księży, siostry zakonne, rodziców i wychowawców o to, by nie kierowali się fałszywą logiką troski o Kościół, skutkującą ukrywaniem sprawców przestępstw seksualnych”.

Do samego filmu odwołała się również w specjalnym oświadczeniu diecezja kaliska. Swoją uwagę skupiono m.in. na postaci ks. Arkadiusza Hajdasza. Na stronie diecezji czytamy: „Kuria Diecezjalna w Kaliszu została poinformowana o wszczęciu postępowania przez prokuraturę w sprawie ks. Arkadiusza H. w grudniu 2018 roku. Od samego początku – mając na uwadze dobro pokrzywdzonych, którzy nie zgłosili się do kurii oraz widząc konieczność wyjaśnienia sprawy – podjęta została współpraca z prokuraturą zgodnie z przepisami prawa karnego. Jednocześnie wszczęto wstępne postępowanie kanoniczne, powiadomiono Kongregację Nauki Wiary, do której przekazano dokumenty śledztwa, udostępnione przez prokuraturę zgodnie z art. 156 § 5 k.p.k.”

Ważnym i bardzo potrzebnym głosem w dyskusji było również Oświadczenie Kurii Archidiecezjalnej Wrocławskiej. Możemy w nim znaleźć informację, że „Paweł K., po przeprowadzonym dochodzeniu kanonicznym został wydalony ze stanu duchownego”. Ks. dr Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej w końcowych słowach dokumentu potwierdził zaistniałe zaniedbania wynikające także z winy ludzi Kościoła. Dodał on również: „Powtórzę jedynie, że wyrażamy ból, przepraszamy i podtrzymujemy gotowość udzielenia pomocy tym, którzy o nią wystąpią. Mogę także zapewnić, że biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujące w Kościele wrocławskim normy oraz stosowane procedury, dziś taka sytuacja nie mogłaby się zdarzyć”.

Zobacz też:   Wszyscy zobaczcie, jak nasz ksiądz jest fajny – czyli o duchownych w social mediach

Ten kryje…

Oczywistością jest, że nie każdy ksiądz jest pedofilem. Jednocześnie uważam, że my – wierni Kościoła katolickiego, nie powinniśmy się tym argumentem zasłaniać. Niewyobrażalne jest cierpienie ludzi w tak okrutny sposób potraktowanych przez osoby duchowne. Przypadki ignorowania go i bagatelizowania są skandaliczne i jeszcze bardziej przyczyniają się do i tak już wielkiego bólu. 

Kilka miesięcy temu napisałam cztery artykuły dotyczące historii walki Kościoła Katolickiego z pedofilią ukrytą za jego murami. Artykuły te powstały z myślą o tym, że mój Kościół się zmienia i idzie w dobrą stronę. Pisząc je, miałam nadzieję, że w sposób realny chce on zawalczyć o tych, których skrzywdzono i ukarać tych, którzy do tych krzywd się przyczynili. W kontekście całego researchu, który wtedy przeprowadziłam, ten film uderzył mnie jeszcze bardziej. Pokazuje bowiem ogromne braki w okazywaniu skruchy, pokorze i przede wszystkim w walce z wciąż istniejącą w moim Kościele pedofilią .

Taki obraz sprawia, że nie interesują mnie argumenty mówiące o wyjątkowości i odosobnieniu tych przypadków. To w ogóle nie powinno mieć miejsca! Bulwersujące są dla mnie również słowa i zachowanie samego ks. Hajdasza, mocno bagatelizującego sprawę. Pod przykrywką pięknych haseł dotyczących wiary zrzuca on winę na szatana, odnosząc się do jedynego słusznego sądu – wyłącznie Boskiego.

Chciałabym wierzyć, że drugi już film braci Sekielskich może być kolejnym przełomem w walce z pedofilią w Kościele, od którego ja sama oczekuję zmiany. Oczekuję przede wszystkim prawdy, przejrzystości i realnych działań w celu jej osiągnięcia. Nie wyobrażam sobie, by księża mający zakaz pracowania z nieletnimi zajmowali się nadal rekolekcjami dla dzieci. Fakt, że wciąż mogą istnieć przypadki „chowania” księży pedofilów, którzy już od dawna powinni być oddani w ręce wymiaru sprawiedliwości, jest dla mnie niedopuszczalny. Nie zgadzam się również na utajnianie informacji związanych z ewidentnymi przypadkami zaniedbań ze strony Kościoła czy na nieinformowanie ofiar o wymierzonych karach dla ich oprawców. Myślę, że tego rodzaju przyjęte i skrupulatnie realizowane założenia są absolutnym minimum, jakie mój Kościół powinien przyjąć, by w sposób realny zawalczyć o tych najmniejszych, którzy o samych siebie jeszcze zawalczyć nie potrafią.

W dokumencie Vos estis lux mund (Wy jesteście światłem świata) z 5 maja 2019r. papież Franciszek napisał: „Aby takie zjawiska, w jakichkolwiek formach, nie miały więcej miejsca, potrzebne jest nieustanne i głębokie nawrócenie serc, potwierdzone konkretnymi i skutecznymi działaniami, które angażowałyby wszystkich w Kościele, tak aby osobista świętość i zaangażowanie moralne mogły przyczynić się do krzewienia pełnej wiarygodności przepowiadania ewangelicznego i skuteczności misji Kościoła”. Mam nadzieję, że Kościół katolicki w Polsce zmierza w dobrym kierunku – za słowami papieża. Najnowszy film braci Sekielskich jest kolejną cegłą w budowaniu nowej rzeczywistości w moim Kościele. Warto jednak pamiętać, że w tym momencie nie piękne hasła i oświadczenia mają wartość. Wszyscy czekamy na konkretne reakcje mające na celu zwalczanie pedofilii w Kościele katolickim, a nie zamiatanie jej pod dywan.

Źródła, z których korzystałam:

Tylko nie mów nikomuhttps://youtu.be/BrUvQ3W3nV4
Zabawa w chowanegohttps://youtu.be/T0ym5kPf3Vc
Oświadczenie Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży po filmie Zabawa w chowanegohttps://www.youtube.com/watch?v=WXvfjaPiLeA
Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Kaliszu w związku z ukazaniem się filmu Zabawa w chowanegohttp://diecezja.kalisz.pl/news/oswiadczenie-kurii-diecezjalnej-w-kaliszu-w-zwiazku-z-ukazaniem-sie-filmu-zabawa-w-chowanego
Oświadczenie Kurii Archidiecezji Wrocławskiej – http://www.archidiecezja.wroc.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1396:owiadczenie-wrocawskiej-kurii-metropolitalnej&catid=62:aktualnoci&Itemid=205

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.