adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Wiara

Kościół uwielbia spory

Scjentyzm, agnostycyzm, kryzys etyki – te i wiele innych problemów analizuje w Nowych starych błędach abp Fulton J. Sheen. Nowa książka czekającego na beatyfikację hierarchy trafiła właśnie na polski rynek wydawniczy.

Sławny ze swej sprawności w obronie katolicyzmu amerykański arcybiskup znów wprawia w zachwyt i zdumienie. Z właściwym sobie ortodoksyjnym racjonalizmem punktuje poglądy, które w „epoce nowoczesności” zdają się być niemal dogmatami. Krytykuje bezmyślność życia, filozofii, a nawet wiary i wypomina zadufanym intelektualistom, że zapomnieli o zdrowym rozsądku. „Ponieważ niewielu ludzi myśli – pisze w pierwszym rozdziale (s. 7) – niewielu też potrafi posługiwać się argumentami. Pod dostatkiem mamy uprzedzeń i sentymentów, bo one rodzą się bez bólu, w porywie chwili, natomiast myślenie wymaga wysiłku. To najcięższa praca, jaką może wykonywać człowiek; pewnie dlatego tak niewielu się jej podejmuje”.

Autor w swoich rozważaniach wychodzi od spostrzeżenia, że często pod płaszczykiem nowoczesności kryją się znane od wieków błędy i pomyłki. Aby z nimi walczyć podejmuje się stworzenia książki, która ma pełnić funkcję podręcznego kompendium, porównywalnego z nieco zapomnianym już leksykonem Sto zabobonów o. Józefa M. Bocheńskiego. Wiedza i rady w niej zawarte mogą okazać się przydatne zwłaszcza człowiekowi młodemu, który czasem może gubi się w konfrontacji Kościoła ze „światem” i obawia się o jego przyszłość. Jej właśnie – przyszłości – abp Sheen poświęca ostatni rozdział. Spogląda na nią z dużym niepokojem, przewidując nieuchronnie zbliżające się starcie między Kościołem a cywilizacją laicką. Z jednej strony wyraża przy tym obawę, że może stać się ono prawdziwą apokalipsą; z drugiej dodaje otuchy i pociesza: „Prawda przecież nie może przegrać!” (s. 220).

Zobacz też:   Bez języka, na dnie rzeki, za to z aureolą z gwiazd

Gdyby tego było mało, bardzo atrakcyjny jest sam styl autora. Lekki, porywający język sprawia, że książka staje się przystępna nawet dla początkującego czy niezaznajomionego z doktryną katolika, jednak perełki i inspirację odnajdą w niej także weterani teologii. Co prawda rażą czasem nadmierne uproszczenia czy czarno-biały podział na poglądy właściwe i niewłaściwe, jednak jest to zrozumiała cena prostoty i jasności przekazu. Podsumowując: warto.

Abp Fulton J. Sheen (1895-1979) – amerykański duchowny, biskup pomocniczy Nowego Jorku, następnie biskup Rochester i arcybiskup tytularny Newport. Znany z charyzmatycznych kazań i umiejętności apologetycznych. Jego audycje telewizyjne biły rekordy oglądalności, a książki sprzedawały się w olbrzymich nakładach. W lipcu bieżącego roku papież Franciszek potwierdził cud pozwalający na jego beatyfikację.

Fulton J. Sheen, Nowe stare błędy (Old Errors and New Labels), tłum. Zbigniew Kasprzyk, Wydawnictwo W drodze, Poznań 2019.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

O autorze

Od św. Franciszka uczy się zachwytu nad istnieniem i Stwórcą, od św. Ignacego – dostrzegania w każdej idei cząstki Prawdy, od mnichów natomiast prostoty i milczenia. Większość życia spędza nad filozofią i literaturą. Czasem tworzy.
Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.