Święcenia bp. Jacka Grzybowskiego
W minioną sobotę (19 grudnia 2020 r.) w diecezji warszawsko-praskiej, w Katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie, odbyły się święcenia biskupie ks. Jacka Grzybowskiego.
Uroczystej liturgii święceń przewodniczył emerytowany abp Henryk Hoser SAC, sprawujący jednocześnie funkcję głównego szafarza święceń. Współkonsekratorami byli: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz bp warszawsko-praski Romuald Kamiński.
W liturgii uczestniczyli także m.in. kard. Kazimierz Nycz (metropolita warszawski), bp Artur Miziński (sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski), bp Józef Guzdek (biskup polowy Wojska Polskiego), bp Rafał Markowski oraz bp Michał Janocha. Liczba osób życia konsekrowanego, duchownych oraz zaproszonych była ograniczona ze względu na pandemię.
Po przedstawieniu biskupa elekta oraz odczytaniu bulli nominacyjnej papieża Franciszka bp Romuald Kamiński wygłosił homilię. Mówił w niej o zadaniach Kościoła i biskupów, które należy wypełniać niezależnie od okoliczności: „Trzeba nam na to potrzeć jako na wielki dar i możliwość czynienia wielkiego dobra poprzez dzieło ewangelizacji. Nie może być tu miejsca na żadne żale, utyskiwania, że czasy są trudne, że spotykamy się z niezrozumieniem, że wielu odchodzi. Trzeba sobie powiedzieć mocno: sursum corda – »w górę serca« – i z radością pomagać każdego dnia siostrom i braciom w ich drodze do zbawienia”.
Homilista podkreślił, że doświadczenie życiowe oraz wykształcenie nowego biskupa będą owocne w jego posługiwaniu: „Ty, biskupie Jacku, zdobyłeś umiejętność poruszania się w zagadnieniach filozoficznych. Znajomość zachodzących procesów społecznych będzie zapewne przydatna, aby obok wykładni prawd wiary móc pokazywać ludziom ich wielkość wypływającą z faktu bycia dzieckiem Bożym”.
Bp Jacek Grzybowski jako hasło swojej posługi przyjął słowa: In te Domine speravi – „Tobie, Panie, zaufałem”. Komentował je: „Tak jak w tym zawołaniu biskupim przyjąłem, chcę mieć ufność w Panu, który nas prowadzi, także w trudnych doświadczeniach. Czas pandemii jest rzeczywiście trudny. Sytuacja Kościoła na świecie i w Polsce nie jest łatwa. Ale proroczo papież Franciszek dał nam naprawdę dobrego patrona, jakim jest św. Józef. Orędownik wielu łask i opiekun Jezusa w takiej maleńkiej Miłości, jaka dokonała się w Betlejem”.
Na sam koniec uroczystości nowo wyświęcony biskup podziękował wszystkim osobom ważnym w jego życiu. Poprosił również o modlitwę: „Proszę was wszystkich o modlitwę i dobrą radę. Chorych i cierpiących pozdrawiam. Proszę pokornie o ofiarowanie cierpienia za Kościół w Polsce. Zapewniam was o mojej modlitwie. Dziękuję wam. Niech Bóg was prowadzi i wam błogosławi!”.
Życiorys bp. Jacka Grzybowskiego
Biskup Jacek Grzybowski ma 47 lat i pochodzi z parafii MB Królowej Polski w Wołominie. Święceń kapłańskich udzielił mu ks. bp Kazimierz Romaniuk 30 maja 1998 r.
Przez pierwsze dwa lata po przyjęciu święceń ksiądz Jacek Grzybowski pracował jako wikariusz w Parafii św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława BM w Stanisławowie (1998–2000), a przez kolejne trzy – w Parafii Świętej Trójcy w Ząbkach (2000–2003). Następnie, ze względu na kontynuowaną pracę naukową, podjął posługę kapelana Sióstr Dominikanek Misjonarek w Zielonce (2003–2004).
Jako absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie (1998 – magisterium, 1999 – licencjat) w listopadzie 2004 r. obronił doktorat z nauk humanistycznych na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej UKSW (Filozoficzne konsekwencje średniowiecznego sporu o legitymizację władzy. Ujęcie św. Tomasza z Akwinu i Dantego Alighieri). W tym samym roku został mianowany prefektem ds. studiów oraz wykładowcą filozofii w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej. Rozpoczął także prowadzenie wykładów i zajęć dydaktycznych z historii filozofii, antropologii filozoficznej i filozofii Boga na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, w ramach studiów dla świeckich. Od 2005 r. biskup nominat był także dyrektorem biblioteki seminaryjnej. Seminaryjne funkcje prefekta i dyrektora pełnił do 2013 r.
W 2007 roku został adiunktem w Katedrze Filozofii Kultury Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW. W październiku 2013 r. uzyskał tam habilitację w dziedzinie filozofii, na specjalności: filozofia polityki i filozofia kultury. 30 października 2014 r. rektor UKSW uchwałą Senatu UKSW nadał mu tytuł profesora nadzwyczajnego UKSW.
W latach 2013–2017 ks. prał. Jacek Grzybowski, nadal pracując w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej, był rezydentem Parafii św. Łukasza Ewangelisty w Warszawie (Tarchomin). Latem 2017 r. objął funkcję diecezjalnego duszpasterza akademickiego i dyrektora Diecezjalnego Ośrodka DA „Arka”.
Biskup nominat jest członkiem diecezjalnych komisji: ds. Reformy Formacji (2011) oraz ds. Studiów (2014), a także Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych (2017) oraz Rady Kapłańskiej (2018). W 2012 r. abp Henryk Hoser SAC odznaczył go przywilejem rokiety i mantoletu, a bp Romuald Kamiński powołał go na kanonika honorowego w Kapitule Konkatedralnej.
(Na podstawie: https://diecezja.waw.pl/7243 z dnia 26.11.2020)