adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Niedzielne PeryKopy

Kto należy do Świętej Rodziny?

Sigla:

Rdz 15, 1-6; 21, 1-3

Ps 105 (104), 1-2. 3-4. 5-6. 8-9

Hbr 11, 8. 11-12. 17-19

Łk 2, 22-40

Myślę, że znasz różne domysły na temat składu rodziny Józefa i Maryi. Jedni twierdzą, że Józef miał dzieci z mniemanego „poprzedniego małżeństwa”, inni bluźnierczo doszukują się na kartach Pisma Świętego kolejnych dzieci Maryi, młodszego rodzeństwa Jezusa. Nie będziemy się wgłębiać w bajania i genealogie, ale skupmy się dzisiaj na duchowym przesłaniu pytania: kto należy do Świętej Rodziny? Kto jest bratem i siostrą Chrystusa? Mam nadzieję, że nie musisz daleko szukać takiej osoby. Ośmielę się zaryzykować tezę, że i Ty możesz być częścią Świętej Rodziny. Zdziwiony? No to patrz tu!

Po pierwsze, żeby realnie być częścią Świętej Rodziny, musisz być najpierw częścią Izraela. Musisz należeć do potomków Abrahama, o którym słyszymy w dzisiejszych czytaniach, a któremu Bóg obiecał, że jego potomstwo będzie liczne jak gwiazdy na niebie. Wydawałoby się, że już w tym momencie „odpadamy”, że nie spełniamy tego pierwszego warunku. Tymczasem św. Paweł w Liście do Rzymian jasno stwierdza, że dziećmi Abrahama nie są jego potomkowie według ciała, ale według ducha, „Bo Żydem nie jest ten, który nim jest na zewnątrz, ani obrzezanie nie jest to, które jest widoczne na ciele, ale prawdziwym Żydem jest ten, kto jest nim wewnątrz, a prawdziwym obrzezaniem jest obrzezanie serca, duchowe, a nie według litery”. Nieco dalej Paweł kontynuuje: „Nie wszyscy bowiem, którzy pochodzą od Izraela, są Izraelem, i nie wszyscy, przez to, że są potomstwem Abrahama, stają się jego dziećmi, lecz w Izaaku uznane będzie twoje potomstwo, to znaczy: nie synowie co do ciała są dziećmi Bożymi, lecz synowie obietnicy są uznani za potomstwo”. Jeśli tylko właściwie wierzysz w Boga, to jesteś prawdziwym Izraelitą. Jesteś Żydem nie „z krwi i kości”, tylko raczej z „wody i z ducha”.

Zobacz też:   Niedzielne PeryKopy: Potępić grzesznika (?)

Drugim argumentem jest fakt, że masz z Chrystusem wspólnego Ojca. W Okresie Narodzenia Pańskiego przed Ojcze nasz każdy z nas słyszy „Syn Boży stał się człowiekiem, abyśmy mogli stać się dziećmi Bożymi…”. Przez chrzest stałeś się dzieckiem Boga i dziedzicem Jego obietnic. Mamy również wspólną mamę – Najświętszą Dziewicę Maryję, którą Jezus dał nam za matkę na krzyżu, gdy jej duszę przeniknął miecz boleści.

Trzecim „za”, ale i zarazem swego rodzaju warunkiem, są słowa Jezusa z Ewangelii według św. Mateusza „kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten jest Mi bratem, siostrą i matką”. Jeśli tylko wypełniasz przykazania, jeśli kochasz Boga i bliźniego, jeśli trzymasz się Kościoła i przyjmujesz ustanowione przez Chrystusa sakramenty oraz praktykujesz swoją wiarę, to jesteś siostrą lub bratem Zbawiciela.

Do Rodziny z Nazaretu należą wszyscy, którzy spełniają te trzy powyższe wymagania – ochrzczeni, wierzący i praktykujący. Jeżeli odkryjesz, że brakuje Ci któregoś z tych elementów, proś o pomoc św. Józefa, opiekuna domu Jezusa i Maryi. Proś, by za jego wstawiennictwem, Bóg przemienił Twoje serce i wprowadził Cię do tej szczęśliwej rodziny.

Boże, Ty w Świętej Rodzinie dałeś nam wzór życia, spraw, abyśmy złączeni wzajemną miłością naśladowali w naszych rodzinach Jej cnoty i doszli do wiecznej radości w Twoim domu. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.