adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Miesięcznik luty 2024, Słowo wstępne

Bym nie był zaskoczony

magazine cover

unsplash.com

Z perspektywy czasu widzę, na ile spraw w swoim życiu nie byłem gotowy. Najczęściej przez krótkowzroczność. Sądziłem, że coś przyjdzie później, że jeszcze mam czas. Jak w tym powiedzeniu: prawdziwą ironią jest to, że żyje się do przodu, a myśli do tyłu. Znajduje się w nim gorzka prawda: często rozumiemy powagę spraw dopiero po wielu latach.

W Biblii przygotowanie jest często oznaką uważności, a ta z kolei miłości. Poświęcam swój czas, zdolności i siły, więc kocham, oddaję się drugiemu. W Ewangelii wg św. Łukasza niewiasty namaściły ciało Jezusa przygotowanymi wcześniej wonnościami w znacznej ilości. Z drugiej strony bycie połowiczne, pojawianie się na ostatnią chwilę, brak zaangażowania mogą świadczyć o braku miłości, mimo górnolotnych zapewnień.

Kościół także dzisiaj przypomina, że mimo trendu życia bez refleksji bycie nieprzygotowanym to coś, czego powinniśmy unikać. W suplikacji niespodziewana śmierć jest synonimem jednej z większych tragedii, o której uniknięcie się modlimy.

Nie do końca wiem nawet, w którym miejscu będzie „Adeste” za rok, pięć czy dziesięć lat. Ta niepewność uczy mnie przygotowania, ale i pokory: wiele zależy ode mnie, ale zdecydowanie więcej od Boga.

Zobacz też:   Noc spokojną i śmierć szczęśliwą... czyli o śmierci w modlitwie Kościoła

Tym numerem „Adeste” chcemy podkreślić rolę przygotowania i planowania. W chaotycznym świecie, którym targają napięcia, mądre patrzenie w przyszłość, przewidywanie i przygotowanie stają się nie lada sztuką.

Dlatego chcę, byśmy zadali sobie kilka pytań: czy będę przygotowany do najważniejszych spraw, do kluczowych wyzwań, które postawi przede mną życie? Czy nie będę zaskoczony mrokiem własnej śmierci? A na co dzień: czy będę umiał kochać domowników podczas stresujących sytuacji? Jak będę przygotowany na ich chorobę czy cierpienie, niepowodzenia w pracy i zmęczenie?

Z życzeniami dobrej lektury
Bartłomiej Wojnarowski
redaktor naczelny

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

O autorze

Redaktor Naczelny miesięcznika Adeste. Z wykształcenia politolog specjalizujący się w cyberbezpieczeństwie, z zawodu dziennikarz. Prywatnie melancholik lubiący dobrą muzykę, kubek ciepłej herbaty i spotkania z przyjaciółmi.
Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.