Antykoncepcja nie jest dla kobiet, ale dla mężczyzn. Powoduje, że mężczyźni stają się egoistami. Degeneruje wielu z nich, i widzimy tego konsekwencje – stwierdził w opublikowanym wczoraj wywiadzie dla portalu The Catholic Weekly Teolog Domu Papieskiego, o. Wojciech Giertych.
Polski dominikanin, pełniący od 2005 r. funkcję Teologa Domu Papieskiego, przebywa obecnie w Australii, gdzie wziął udział w zorganizowanej przez Dawson Society in Perth konferencji poświęconej rewolucji seksualnej 1968 r. 20 lipca o. Wojciech Giertych odwiedził Uniwersytet Notre Dame w Sydney, gdzie udzielił mocnego wywiadu Catherine Sheenan z The Catholic Weekly, organu medialnego Archidiecezji Sydney.
W wywiadzie opublikowanym na stronie catholicweekly.com czytamy: Powszechne użycie antykoncepcji doprowadziło do wzrostu przemocy i agresji wobec kobiet. Polski dominikanin poparł swoją tezę statystykami, wg których w samych Włoszech w latach 2009 – 2011 średnio co cztery dni dochodziło do morderstwa kobiety, przy czym w ponad 80% przypadków sprawcami byli partnerzy seksualni. W sercach i umysłach tych mężczyzn pojawia się traktowanie kobiety jako przedmiotu, do którego mają wyłączne prawa. To deformuje męskość, uwalniając ją od wszelkiej odpowiedzialności.
Teolog Domu Papieskiego odniósł się również do dwóch związanych ze sobą dokumentów papieskich – encykliki Humanae Vitae bł. Pawła VI oraz adhortacji Amoris Laetitia Franciszka. Obydwaj: bł. Paweł VI i Karol Wojtyła – późniejszy św. Jan Paweł II – przewidzieli w 1968 r., że antykoncepcja może spowodować takie wypaczenie ludzkiej płciowości. Odrzucił także propozycje „nowego odczytywania” encykliki sprzed pięćdziesięciu lat: Nie powinniśmy zmieniać nauczania Kościoła. Co więcej, Amoris Laetitia nie dostarcza podstaw do reinterpretacji Humanae Vitae. Nie powinniśmy traktować jej jako orzeczenia doktrynalnego, to raczej pastoralne pouczenie niż precyzyjny wykład doktryny.
Gdy nadamy seksualności takie znaczenie, nie daje ona pełni szczęścia i przez to działa jak narkotyk, wymagając wciąż więcej, co prowadzi do przemocy – podsumował o. Giertych, po czym przypomniał katolicką naukę o powszechnym powołaniu do świętości, także w przypadku par: Ważną rzeczą jest wzrastanie we wzajemnym dobru, a także w czystości, która do niego prowadzi.
Źródło: catholicweekly.com.au