adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Nasz patronat

Zdrapka Wielkopostna z Adeste

Wielki Post już coraz bliżej, a to oznacza, że wielu z nas zaczyna myśleć o tym, jak go dobrze przeżyć. Postanowienia, umartwienia, więcej modlitwy i duchowej lektury… sposobów na pogłębienie życia duchowego, jakie możemy odnaleźć w przebogatym skarbcu Kościoła Katolickiego, jest wiele. Z pomocą przychodzą także interesujące inicjatywy takie, jak np. Zdrapka Wielkopostna, której kolejną edycję objęliśmy naszym patronatem medialnym.

Zdrapka Wielkopostna po raz pierwszy jest zielona. Inspiracją do niej stała się encyklika Laudato Si’ Ojca Świętego Franciszka, a jej tematem jest ekologia w chrześcijańskim duchu. Zielony kolor Zdrapki symbolizuje nadzieję na lepsze jutro świata, do czego możemy się przyczynić, podejmując 40 kroków proponowanych przez Zdrapkę w Wielkim Poście. Tegorocznej Zdrapce, w wersji zwykłej i familijnej, towarzyszy hasło: „Pokolenie Laudato Si’. Odkryj ekologiczne nawrócenie… i nie tylko!”. 

Zgodnie z kilkuletnią tradycją, zapoczątkowaną w 2015 roku, akcję Zdrapka Wielkopostna organizuje Wspólnota Życia Chrześcijańskiego. Jest to stowarzyszenie ludzi świeckich, inspirujących się duchowością św. Ignacego z Loyoli.

Tegoroczna Zdrapka zawiera kilkadziesiąt zadań tworzących wielki okrąg oznaczający Ziemię. Dolna część planszy Zdrapki Familijnej (wydania w większym formacie) zachęca do podjęcia wspólnych z bliskimi, dowolnych praktyk sprzyjających ekologicznemu życiu i dobru całego stworzenia, a obejmujących zadania dotyczące rozwoju duchowego i troski o świat. Pod zarysem Ziemi znajdują się ręce: Boga i Adama z sykstyńskiego fresku Michała Anioła. Adam powołany zostaje do panowania nad stworzeniem, w które wpisuje się również troska o Boże dary. Zdrapka Wielkopostna zachęca do owej troski, a w konsekwencji do odkrycia nowego wyzwania, jakim jest bycie eko−chrześcijaninem.

Zobacz też:   Podaruj swojemu dziecku najpiękniejszy prezent

Zdrapka jest też pomocą, by świadomie przeżywać Wielki Post, a przez czerpanie z Ćwiczeń duchowych świętego Ignacego Loyoli, przyczynia się do umiejętności odkrywania Boga we wszystkich rzeczach. Obejmuje 40 konkretnych ćwiczeń rozmieszczonych na papierowej planszy, poleceń o formie prostej i jasnej, dostosowanej do możliwości uczestników.

Unboxing Zdrapka Wielkopostna 2020

Znowu bierzemy udział w Zdrapka Wielkopostna <3 Ogromnie nas to cieszy! Tak jak zawartość pudełka, przez którą czasem zabrakło słów <3 Zachęcamy, aby to był Wasz #BestWielkiPost oraz aby nasz #Unboxing trafił w jak najdalsze krańce internetu! #ZdrapkaWielkopostna jest naprawdę super i daje możliwość dobrego przeżycia Wielkiego Postu! A paczkę otwierała Ania Piontek szefowa działu rozwoju i promocji. Co Wy myślicie o Zdrapce?

Opublikowany przez Miesięcznik Adeste Wtorek, 4 lutego 2020

Dzięki Zdrapce możemy pogłębić relacje z Bogiem, ze samym sobą, bliźnim i otoczeniem. Tegoroczna Zdrapka Wielkopostna obejmuje dwie edycje: zwykłą i familijną tj. większą, ułatwiającą odczytywanie poleceń. Poszczególne ćwiczenia rozmieszczone są na zakrytej zdrapką papierowej planszy. Można także uczynić ze Zdrapki wyjątkowy prezent dla bliskiej osoby. Realizacja zadań ukrytych pod zdrapką rozpocznie się w Środę Popielcową 26 lutego, a zakończy w Poniedziałek Wielkanocny 13 kwietnia. 

Pierwsze wydanie Zdrapki z 2015 roku, trafiło do kilkuset uczestników. W kolejnych latach Zdrapka zyskała na popularności w Polsce i za granicą, ubogacając Wielki Post setkom tysięcy sympatyków, także w Kazachstanie czy Australii. Edycjom Zdrapki towarzyszy zawsze specjalne przesłanie, np. Miłosierdzie Boże, 300-lecie koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Komitety redakcyjne Zdrapki funkcjonują w Toruniu, Krakowie i Warszawie.

Uroczysty unboxing odbył się już w sieci, 5 lutego, o godz. 14.00, a dokonali go blogerzy, vlogerzy i internauci. Naszymi patronami są: Stacja7, Telewizja Polska (Program 1), „Super Express”, Ogólnopolska redakcja Radia „Plus”, Deon.pl, „Niedziela”, „Modlitwa w drodze”, „Misyjne Drogi”, Adeste, „Do Rzeczy”, Aleteia.pl, bosko.pl, Zegar Rodzinny.

Od 5.02 pakiety Zdrapek Wielkopostnych są do nabycia za pośrednictwem strony: www.zdrapkawielkopostna.pl.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.