adeste-logo

Wesprzyj Adeste
Sprawdź nowy numer konta

Wesprzyj
Społeczeństwo

Więcej niż seks – recenzja osobista

Na najnowszy bestseller Magdaleny Kleczyńskiej czekało wiele młodych osób, zwłaszcza tych, które miały już za sobą inny, wydany kilka lat wcześniej poradnik Obdarowani sobą. Sztuka budowania więzi. To właśnie za sprawą Obdarowanych sobą do autorki spłynęły ciepłe słowa podziękowań od wielu młodych osób za pomoc w naprostowaniu problemów związanych z budowaniem relacji.

Więcej niż seks można uznać za drugą część wspomnianego poradnika, z tym że ogólna tematyka bardziej dotyczy więzi małżeńskiej, którą autorka zajmuje się od kilkunastu lat. Impulsem do napisania tej pozycji była fala żalu, frustracji i pretensji wylana przez internautów po opublikowaniu rozmowy autorki z Tomaszem Samołykiem na temat antykoncepcji i metod naturalnych. Dlatego ta książka jest odpowiedzią na potrzeby osób, które niezależnie od swojej sytuacji życiowej, światopoglądu, wyznawanych wartości czy poglądów politycznych, szukają odpowiedzi na to, jak powinna wyglądać ich wzajemna miłość, aby mogli być szczęśliwi – nie tylko w relacji intymnej.

Byłam ciekawa, co kryje najnowszy poradnik Magdaleny Kleczyńskiej

Kiedy ten poradnik pojawił się w sprzedaży, nie czułam parcia, aby stać się jego posiadaczką. Pewnego dnia, gdy scrollowałam Facebooka, wyświetlił mi się post sponsorowany przez Wydawnictwo RTCK, z dołączoną grafiką z białym napisem na czerwonym tle, w którym zawarte było pytanie: „Jak pokonać niechęć do seksu i strach przed intymnością?”. Ciekawość, jaka odpowiedź na to pytanie kryje się w tej książce, zaprowadziła mnie do jej kupna.

Autentyczne historie par, które uzyskały pomoc od autorki

Autorka zawarła w swojej książce autentyczne historie kilkunastu par, które przyszły do niej z problemem dotyczącym ich relacji intymnej. Ci bohaterowie wyrazili zgodę, aby ich historie pojawiły się na kartach poradnika, jednak ich imiona z wiadomych względów zostały zmienione.

Wybrane historie przedstawiono prostym językiem, dzięki czemu dobrze się je czyta, a odbiorca może z łatwością utożsamić się z daną postacią. Znaleźć w niej cząstkę siebie. Odkryć problem, z którym boryka się w relacji, i przegadać go później z drugą połówką. Autorka podczas tych spotkań wsłuchuje się w to, co mają do powiedzenia jej pacjenci, nie ocenia ich ani nie krytykuje. Stara się im pomóc najlepiej, jak umie. Poprzez zawarte dialogi możemy poznać emocje, które towarzyszą im podczas spotkań. Początkowo są one trudne. Pacjenci przeżywają dużo złości, lęku i żalu, jednak z każdym kolejnym spotkaniem, gdy para pracuje nad sobą, realizując powierzone przez terapeutkę zadania, te uczucia ustępują i pojawia się nadzieja na wspólne szczęśliwe życie. Dzięki tym spotkaniom autorka też się uczy, rozwija temat. Wyjaśnia, dlaczego „miłość jest dużo trudniejsza niż seks”, jak to podczas jednego ze spotkań z panią Magdą powiedział bohater o imieniu Tomek.

Miłość – słowo, które kryje w sobie wiele pojęć

W książce słusznie zostały wyjaśnione pojęcia związane z miłością – z własnego doświadczenia wiem, że mamy skłonności do nieprawidłowego ich definiowania, co często wynika po prostu z naszej nieznajomości tematu. Autorka pomaga też to spojrzeć na problematykę lektury świeżym okiem i zrozumieć, jak powinna wyglądać relacja miłości. Treść poparta jest doświadczeniem Kleczyńskiej w rozmowach z setkami par, ale też wieloma badaniami, które przytacza.

Zobacz też:   Po co katolikowi walentynki?

NPR – trudne i wymagające, ale dające piękne owoce

Czytelnik znajdzie w tej książce zagadnienia związane z metodami rozpoznawania płodności, które wielu osób przyprawiają o zawrót głowy. Z tym tematem ściśle wiąże się pojęcie antykoncepcji. Autorka nie skupia się na tym, dlaczego antykoncepcja jest niezgodna z etyką chrześcijańską, ale raczej pokazuje, jakie może dać czytelnikowi szczęście stosowanie metody NPR, naturalnego planowania rodziny. Podkreśla przy tym, że takie planowanie jest trudne i wymaga pracy, ale opłaca się i daje piękne owoce.

Miłość intymna swój początek ma już poza sypialnią

Autorka dzieli się także inspiracjami dotyczącymi nowej jakości życia intymnego. Przedstawia proste metody, jak na przykład przytulanie czy czuła rozmowa, mogące wiele dobrego zdziałać dla naszej relacji. Tym sposobem daje nam do zrozumienia to, że miłość intymna – w naszym mózgu – tak naprawdę zaczyna się już poza sypialnią.

Pytania na randkę, które poprawiają jakość więzi

Poradnik zawiera pomocnicze pytania, które mogą pomóc parom zaaranżować randki w sprzyjającej atmosferze oraz przyczynić się do lepszego poznania siebie nawzajem, ujawnienia swoich problemów i przede wszystkim poprawienia jakości więzi.

Miłość jest ponad seksem

Pani Magda chce przede wszystkim uświadomić czytelnikowi, że miłość jest ponad seksem, gdyż ma ona swój początek już w prostych gestach, od których trzeba zacząć budowanie relacji opartej na głębokiej więzi, będącej kluczem do udanego małżeństwa. Seks nie jest receptą na szczęście w małżeństwie, choć współczesny świat twierdzi, że kryzysów w związku należy upatrywać w tym, że jest on słaby. Historie przytoczone przez Magdę Kleczyńską dowodzą, że to nie seks jest główną przyczyną problemów, tylko coś innego – często wynikają one z naszych przeszłych doświadczeń, zwłaszcza w okresie dzieciństwa.

Seks najcudowniejszy sposób okazywania sobie miłości

Oczywiście sama autorka nie umniejsza w żaden sposób roli seksu w małżeństwie. Stara się podkreślać to, że seks jest najcudowniejszym sposobem okazywania sobie miłości, bycia ze sobą bez względu na wiek i wygląd. To spotkanie, na poziomie cielesno-duchowym, dwóch bliskich i wiernych sobie osób ma przede wszystkim zadbać o naszą więź małżeńską, która jest ważniejsza niż osiągnięcie orgazmu.

W czyje ręce powinien trafić najnowszy poradnik Magdaleny Kleczyńskiej?

Myślę, że ta książka w szczególności powinna trafić w ręce osób, które mają skrzywiony obraz miłości i seksu, są na bakier z Kościołem, a także tych, którzy chcieliby popracować nad budowaniem głębokiej więzi w małżeństwie. Poradnik psychologiczny Więcej niż seks został napisany w taki sposób, aby nikogo nie urazić, bez względu na wyznawane wartości. Swoją empatią autorka pokazuje zrozumienie dla tematu niełatwego, ale bardzo potrzebnego, tworząc pozycję, po którą może sięgnąć każdy.

Adeste promuje jakość debaty o Kościele, przy jednoczesnej wielości głosów. Myśli przedstawione w tekście wyrażają spojrzenie autora, nie reprezentują poglądów redakcji.

Stowarzyszenie Adeste: Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podoba Ci się to, co tworzymy? Dołącz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.